SPORTURI  »  TENIS  »  US OPEN

Sorana Cîrstea e în turul 2 de la US Open » Victorie în două seturi cu Laura Siegemund

Sorana Cîrstea // FOTO: Imago

Articol de GSP - Publicat marti, 30 august 2022 17:30 / Actualizat marti, 30 august 2022 20:00

Sorana Cîrstea (32 de ani, 37 WTA) e în turul 2 de la US Open, după ce a trecut de nemțoaica Laura Siegemund (34 de ani, 182 WTA), scor 6-4, 6-4.

• Sorana Cîrstea va da în turul 2 peste învingătoarea duelului Andrea Petkovic - Belinda Bencic

Sorana Cîrstea a avut parte de un duel echilibrat, fiecare set fiind decis pe final.

Sorana Cîrstea, în turul 2 la US Open

Primul set a început echilibrat. Cele două jucătoare au mers cap la cap până la 4-4, când Sorana a început să joace mai bine. La 5-4, jucătoarea noastră a forțat la retur și a câștigat game-ul care i-a adus primul set.

În setul secund, Siegemund a început mai bine.

A făcut break și a condus cu 4-2, dar Sorana a revenit incredibil. A câștigat 4 game-uri la rând, două pe serviciul nemțoaicei, și și-a asigurat calificarea în turul secund.

Pentru această performanță, Cîrstea va primi 70 de puncte WTA și un cec în valoare de 121.000 de dolari.

FINAL » Sorana Cîrstea - Laura Siegemund 6-4, 6-4

GAME, SET, MECI SORANA CÎRSTEA: Sorana face break-ul și câștigă setul, calificându-se în turul 2.

Game Cîrestea, 5-4: Sorana trece în avantaj. E la un game de câștigarea meciului

Break Cîrstea, 4-4: Sorana egalează. Face break-ul, după un game foarte bun la retur

Game Cîrstea, 3-4: Sorana se menține aproape de Laura. A câștigat game-ul de serviciu și va încerca să egaleze scorul

Game Siegemund, 2-4: Nemțoaica își câștigă game-ul de serviciu și își mărește avantajul

Break Siegemund, 2-3: Laura preia pentru prima dată conducerea. A reușit break-ul și are șansa să se distanțeze în set

Game Siegemund, 2-2: Jucătoarea din Germania egalează, după ce a salvat o minge de break

Game Cîrstea, 2-1: Sorana trece din nou în avantaj, după un game solid

Game Siegemund, 1-1: Laura egalează rapid, câștigând primul game în care a servit

Game Cîrstea, 1-0: Sorana îți câștigă game-ul de serviciu și preia conducerea în set

A început setul secund

SET SORANA CÎRSTEA, 6-4: Sorana face un nou game bun la retur. A jucat agresiv și a reușit break-ul care i-a adus primul set din meci

Game Cîrstea, 5-4: Sorana e la un game de câștigarea acestui prim set

Game Siegemund, 4-4: Scorul este din nou egal, după ce Laura a câștigat game-ul de serviciu

Break Siegemund, 4-3: Cîrstea își pierde din nou game-ul de serviciu, iar Siegemund are din nou șansa de a egala

Break Cîrstea, 4-2: Sorana face un nou break și își mărește din nou avansul

Game Cîrstea, 3-2: Sorana este din nou în avantaj, după ce își câștigă game-ul

Game Siegemund, 2-2: Jucătoarea din Germania fructifică break-ul și egalează la general

Break Siegemund, 2-1: Nemțoaica și-a recuperat break-ul înapoi și are șansa de a egala

Break Cîrstea, 2-0: Jucătoarea noastră își consolidează avantajul, după ce a reușit break-ul

Game Cîrstea, 1-0: Sorana începe bine. Câștigă game-ul de serviciu și preia conducerea

Citește mai multe știri din tenis:

Eliminarea Simonei Halep de la US Open l-a lăsat mască și pe Wilander: „Sunt surprins, este dezamăgitor pentru ea”
US OPEN
Surpriză produsă de Gabriela Ruse în primul tur la US Open! + Jaqueline Cristian a ratat duelul cu Serena Williams