SPORTURI  »  TENIS  »  WTA MADRID

Irina Begu, înfrângere categorică în primul tur al turneului de la Madrid

Irina Begu/ foto Imago Images

Articol de GSP - Publicat joi, 28 aprilie 2022 16:35 / Actualizat joi, 28 aprilie 2022 17:10

Irina Begu (31 de ani, 62 WTA) a fost eliminată în primul tur al turneului de la Madrid de Belinda Bencic (25 de ani, 11 WTA), scor 4-6, 1-6.

Sportiva din România se calificase pe tabloul pricipal al turneului din capitala Spaniei după două victorii în calificări, cu Ekaterine Gorgodze (30 de ani, 118 WTA), scor 6-2, 6-4 și cu Kamilla Rakhimova (20 de ani, 96 WTA), scor 6-0, 6-1.

În control total! Simona Halep, victorie fără emoții cu Shuai Zhang, la primul meci oficial sub comanda lui Mouratoglou
WTA MADRID

Irina Begu, înfrângere categorică cu Bencic

Partida dintre Begu și Bencic a început extrem de echilibrat, cele două jucătoare câștigând pe propriul serviciu în primele 6 game-uri. Sportiva din Elveția a făcut break-ul și a reușit să își mențină avantajul până la finalul setului, pe care l-a câștigat cu 6-4.

Setul secund a început echilibrat, însă Bencic a reușit să se desprindă la scorul de 1-1. Sportiva din Elveția a reușit două break-uri consecutive și a condus chiar cu scorul de 4-1. Begu a forțat, dar numărul 11 WTA a făcut 5-1 la capătul unui game disputat, apoi s-a impus zero și a încheiat partida setul cu scorul de 6-1.

Sorana Cîrstea, eliminată din primul tur al turneului de la Madrid

Emma Răducanu, declarații categorice: „Nu am nevoie de antrenor, găsesc singură răspunsurile la întrebări”