SPORTURI  »  TENIS  »  INDIAN WELLS

Irina Begu, în turul 3 la Indian Wells! Victorie impresionantă, deși a plecat cu șansa a doua

Irina Begu // foto: Imago Images

Articol de GSP - Publicat sambata, 09 octombrie 2021 09:07 / Actualizat sambata, 09 octombrie 2021 09:19

Irina Begu (31 de ani, locul 61 WTA) își continuă parcursul bun de la Indian Wells. Jucătoarea din România s-a calificat în turul 3 după 7-5, 6-1 cu Jil Teichmann (24 de ani, 39 WTA).

Irina Begu este a treia jucătoare din România calificată în turul 3 la Indian Wells, după Sorana Cîrstea și Simona Halep. Begu a trecut azi-noapte în două seturi, scor 7-5, 6-1, de elvețianca Jil Teichmann.

Irina Begu, în turul 3 la Indian Wells după victoria cu Jil Teichmann

Primul set a început incredibil, cu patru break-uri! Echilibrul s-a menținut până la 5-5, când un break reușit de Irina a făcut diferența. Al doilea act a durat cu aproximativ 20 de minute mai puțin și a fost adjudecat clar de Begu, 6-1, cu trei break-uri reușite și prima minge de meci fructificată.

Irina a avut procentaje mai bune în ambele faze ale jocului, serviciu și retur, a reușit 2 ași și a avut un număr mai mici de duble greșeli (2, față de 5 în dreptul lui Jil Teichmann).

Irina Begu - Shelby Rogers în turul 3 la Indian Wells

Deși a fost cotată cu șansa a doua, Irina reușește astfel să se califice în turul 3, acolo unde o va întâlni pe Shelby Rogers (28 de ani, 44 WTA), care a trecut în turul 2 de Kristina Kucova, scor 6-2, 6-2.

Irina Begu și Shelby Rogers s-au mai întâlnit o singură dată, în 2016, în optimile Roland Garros. Americanca s-a impus atunci în minimum de seturi, 6-3, 6-4.

În turul 1, Begu a înfruntat o franțuzoaică, pe Fiona Ferro (24 de ani, 83 WTA), pe care a învins-o după două ore și 14 minute de joc, scor 6-2, 7-6 (2). Setul 2 a fost marcat de revenirea incredibilă a Irinei, care a fost condusă cu 2-5, a salvat 4 mingi de set, apoi a dus setul în tie-break, unde s-a impus clar.

Citește mai multe știri de la Indian Wells:

Simona Halep a trecut de Kostyuk la Indian Wells! Și Sorana Cîrstea e în turul 3