SPORTURI  »  TENIS  »  ROLAND GARROS

Irina Begu, de neoprit la Roland Garros! E în semifinalele probei de dublu

Articol de GSP - Publicat miercuri, 09 iunie 2021 14:42 / Actualizat miercuri, 09 iunie 2021 14:49

Irina Begu (30 de ani, 74 WTA) este în semifinalele probei de dublu de la Roland Garros, alături de argentinianca Nadia Podoroska (42 WTA, 24 de ani).

Azi, Begu și Podoroska au trecut în trei seturi de perechea formată din Shelby Rogers și Petra Martic, scor 6-3, 4-6, 6-2, după un meci care a durat două ore și 12 minute.

Irina Begu, în semifinale la Roland Garros

În primul set, Martic și Rogers au cedat primele pe propriul serviciu și au fost conduse cu 2-1, dar au revenit imediat. Cele două perechi au mers cap la cap până la 3-3, când Irina și Nadia au forțat și au câștigat trei game-uri la rând.

Martic și Rogers au luat setul doi după o luptă echilibrată. La 5-4 pentru ele, după ce fiecare pereche reușise câte un break, Begu și Podoroska au cedat din nou pe serviciul lor, iar meciul a ajuns în decisiv.

Setul trei nu a fost la fel de echilibrat ca primele două. Begu și Podoroska au făcut două break-uri și au condus cu 5-1, iar în final au câștigat setul cu 6-2.

Begu/Podoroska vs. Swiatek/Mattek-Sands, în semifinale la Roland Garros

Pentru un loc în finală, Begu și Podoroska vor lupta cu perechea formată din Iga Swiatek (20 de ani) și Bethanie Mattek-Sands (36 de ani), meciul urmând a se juca vineri, 11 iunie.

Pentru accederea în semifinalele Roland Garros, Begu și Podorska vor primi 780 de puncte WTA și un cec de 85.000 de dolari.

VIDEO Victor Hănescu își dorește meciuri mai scurte: „Dacă ar fi după mine, aș face 2 din 3 seturi și la bărbați”

Citește mai multe știri din tenis:

Serena Williams, decizie importantă după Roland Garros 2021: „Nu mă voi înscrie la niciun turneu”

Daniil Medvedev și-a bătut joc de serviciul decisiv al „sfertului” cu Stefanos Tsitsipas » Grecul e în semifinalele Roland Garros 2021!