SPORTURI  »  TENIS  »  AUSTRALIAN OPEN

Irina Begu, despre „thriller-ul” cu Dodin, de la Australian Open: „Am luptat până la capăt”

Irina Begu // FOTO: Guliver/GettyImages

Articol de GSP - Publicat marti, 18 ianuarie 2022 09:44 / Actualizat marti, 18 ianuarie 2022 13:48

Irina Begu (31 de ani, 58 WTA) e în turul II la Australian Open, după succesul în fața lui Oceane Dodin (25 de ani, 85 WTA), scor 2-6, 7-5, 6-3. În turul următor, Irina o va întâlni, joi, pe belgianca Elise Mertens (31 de ani, 64 WTA), organizatorii urmând să anunțe ora de start.

La capătul meciului de două ore și 37 de minute, Irina Begu și-a analizat prestația și a explicat cum a reușit să salveze 3 mingi de meci în setul secund, la 5-3 pentru jucătoarea din Franța.

Cât înseamnă în puncte și bani victoriile lui Halep, Cîrstea și Begu în turul 1 la Australian Open
AUSTRALIAN OPEN

Irina Begu, după victoria cu Oceane Dodin: „Am început destul de lent, dar mă bucur că am luptat până la capăt”

„Cred că am avut un început de meci destul de lent. Mi-a fost greu să mă acomodez cu jocul ei. Ea lovea puternic, iar eu eram lentă. Primul set a fost destul de slab.

După aceea, am început să mă obișnuiesc cu jocul ei și să câștig pe serviciul meu.  Am avut 3-1 în setul doi și nu cred că am jucat prost, din punct de vedere tactic, în acel moment. Ea a reușit câteva lovituri foarte bune și a fost agresivă.

Ce pot să zic? Mă bucur că am întors meciul de 3-5 și am luptat până la capăt. Factorul decisiv? Că am luptat până la capăt. Nu pot spune că am făcut un joc extraordinar, dar mă bucur că seturile 2 și 3 au fost mai bune din punct de vedere tactic și că am luptat pentru fiecare punct.

Îmi doresc să fiu mai agresivă și să intru mai repede în meciul cu Mertens. Știu cum joacă, voi încerca să am o tactică bună. Va fi un meci greu, e o jucătoare de top. Important va fi să-mi pun joc în valoare”, a declarat Irina Begu pentru Eurosport.

Citește mai multe știri din tenis:

„Old-school” Simona » 3 puncte de senzație reușite de Halep în victoria cu Magdalena Frech

Programul de miercuri de la Australian Open » Când joacă Gabriela Ruse și Jaqueline Cristian