SPORTURI  »  TENIS  »  AUSTRALIAN OPEN

Jaqueline Cristian, eliminată de la Australian Open » Înfrângere în două seturi

Jaqueline Cristian, eliminată de la Australian Open // FOTO: Guliver/GettyImages

Articol de GSP - Publicat miercuri, 19 ianuarie 2022 07:07 / Actualizat miercuri, 19 ianuarie 2022 07:23

Jaqueline Cristian (23 de ani, 69 WTA) a fost eliminată în turul 2 de Australian Open, fiind învinsă de americanca Madison Keys (26 de ani, 51 WTA), scor 2-6, 5-7.

La prima prezență la un turneu de Grand Slam, românca nu a putut rezista în fața experimentatei Keys și a pierdut la capătul unui meci care a durat o oră și 31 de minute.

Emma Răducanu, prima reacție după victoria de la Australian Open: „Scorul nu arată ce s-a întâmplat pe teren”
AUSTRALIAN OPEN

Jaqueline Cristian, eliminată de la Australian Open

Keys a început tare meciul și a câștigat primele 4 game-uri, 2 pe serviciul româncei. Cristian a reușit să reducă din diferență, dar de la 4-2, Keys a accelerat din nou și a câștigat setul cu 6-2.

3 așia reușit Madison Keys contra lui Jaqueline Cristian. Românca nu a avut niciunul

Setul secund a fost mai echilibrat. După a avut 2-0, Madison Keys a fost egalată, iar de la 2-2, jucătoarele au mers cap la cap până la 5-5. La acest scor, Keys a făcut break-ul decisiv. A câștigat setul cu 7-5 și obținut calificarea în turul 3.

3 duble greșelia făcut Jaqueline Cristian. Keys a avut 4.

Pentru prezența în turul 2 la Australian Open, Jaqueline Cristian și-a asigurat 70 de puncte WTA și un cec în valoare de 108.000 dolari.

Citește mai multe știri din tenis:

Mats Wilander, după victoria-thriller a Emmei Răducanu: „Știm că a făcut ceva nemaivăzut până atunci”

Ce influență are Toni Iuruc? Detaliul remarcat la Simona Halep de o mare campioană: „Chiar l-am întrebat și pe Cahill”