SPORTURI  »  TENIS  »  ROLAND GARROS

Kasatkina consideră „absurdă” o regulă de la Roland Garros: „Nu înțeleg de ce e diferit aici”

Rusoaica Daria Kasatkina (26 de ani, 9 WTA) vrea ca pauzele dintre game-uri să fie mai lungi în turneele de Grand Slam.

Articol de - Publicat sambata, 03 iunie 2023 19:31 / Actualizat sambata, 03 iunie 2023 19:31

Daria Kasatkina se descurcă excelent la actuala ediție de Roland Garros. A ajuns în „optimi” fără să piardă vreun set, urmând a o înfrunta acolo pe ucraineanca Elina Svitolina (192 WTA). Sportiva din Rusia are însă și un motiv de nemulțumire.

„Simona Halep trebuia să facă asta, chiar dacă ITIA s-ar fi enervat”. Radu Paraschivescu propune un gest-șoc în scandalul de doping
OPINIE

Daria Kasatkina cere modificarea unei reguli de la Roland Garros

„Singura regulă care nu mi îmi surâde este aceea că la turneele de Grand Slam se acordă doar un minut pauză între game-uri. Un minut! Te uiți la ceas când te așezi pe scaun și au mai rămas doar 45 de secunde. Mai ales pentru băieții care joacă cinci seturi această regulă este absurdă.

Nu înțeleg de ce regula este diferită în turneele de Mare Șlem față de ​​turneele ATP și WTA. Desigur, asta este pentru televiziune, dar noi suntem cei care muncesc pe teren. Două jocuri pot dura 10-15 minute, pot fi jocuri nebunești, în căldură, iar apoi ai doar 45 de secunde să stai jos și să-ți reglezi respirația.

Cred că pauza ar trebui să dureze un minut și jumătate, cum se întâmplă în mod obișnuit. Nu înțeleg de ce este diferit aici. Este mult mai dificil să joci așa, mai ales pentru băieți”, a spus Daria Kasatkina, potrivit Eurosport.

OPINIE
Scandal la Roland Garros! S-a luat de arbitră în timpul meciului: „Vrei să mă p** pe teren? Asta e ceea ce vrei?”