SPORTURI  »  TENIS  »  WTA MADRID

VIDEO + FOTO Surpriză la Madrid! Campioana en-titre a fost eliminată în turul 2

Kiki Bertens, out de la WTA Madrid // FOTO: Guliver/GettyImages +14   FOTO
Kiki Bertens, out de la WTA Madrid // FOTO: Guliver/GettyImages

Articol de GSP - Publicat sambata, 01 mai 2021 20:48 / Actualizat sambata, 01 mai 2021 22:24

Azi a avut loc prima mare surpriză a turneului WTA de la Madrid, Olandeza Kiki Bertens (10 WTA, 29 de ani) a fost eliminată de rusoaica Veronika Kudermetova (28 WTA, 24 de ani), în turul II, scor 4-6, 3-6.

Kiki Bertens, campioana ediției precedente, din 2019, nu i-a putut face față adversarei și a fost eliminată în mod surprinzător, la capătul unui meci care a durat o oră și 21 de minute.

Kiki Bertens, OUT de la Madrid

Bertens a început bine meciul și condus cu 3-1 și 4-2, dar Kudermetova a egalat la 4. De la 4-4, rusoaica a câștigat următoarele două game-uri, unul pe serviciul adversarei și și-a adjudecat setul.

+10 FOTO

În partea a doua, Bertens a făcut din nou prima break-ul și a condus cu 2-1, dar Kudermetova a avut o serie excelentă și a făcut 5-2, scor la care Bertens, a mai câștigat un game. La 5-3, Kudermetova a servit cu succes și a câștigat game-ul, setul și meciul.

În runda urmtăoare, Veronika Kudermetova va da peste cehoaica Petra Kvitova (31 de ani, 12 WTA

Citește mai multe știri din tenis:

Simona Halep joacă duminică în turul 2 de la Madrid! De la ce oră începe meciul cu Saisai Zheng

EXCLUSIV VIDEO Ion Țiriac, informații în premieră despre turneul de la Madrid: „Asta e socoteala! Știți de ce mă costă mai mult în 2021?”