Articol de Maria Olteanu - Publicat duminica, 24 mai 2026, 11:21 / Actualizat duminica, 24 mai 2026 11:30
Sorana Cîrstea (36 de ani, 18 WTA) debutează astăzi în primul tur la Roland Garros, al doilea turneu de Grand Slam al anului. Adversara este tânăra Ksenia Efremova (17 ani, 625 WTA), beneficiara unui wild card, una dintre favoritele publicului de la Paris. Jocul va începe după ora 17:30, ultimul pe a doua cea mai mare arenă de la Roland Garros, Suzanne-Lenglen, liveTEXT pe GSP.ro și la TV pe Eurosport.
România are 3 reprezentante la ediția din acest an a Roland Garros, care se desfășoară în perioada 24 mai - 7 iunie. Este vorba de Sorana Cîrstea, Gabriela Ruse și Jaqueline Cristian, cele 3 românce din top 100 WTA. Ele au intrat direct pe tabloul principal al competiției, în timp ce Miriam Bulgaru și Irina Begu au fost eliminate în calificări.
Două dintre jucătoarele României debutează duminică pe zgura de la French Open. Prima este Gabriela Ruse (28 de ani, 75 WTA), după ora 16:00, apoi Sorana Cîrstea, care a atins semifinale la turneul de la Roma, săptămâna trecută, și vine pe un val de entuziasm la Paris.
LIVE după 17:30 » Sorana Cîrstea - Ksenia Efremova
Aflată la cea mai bună clasare din carieră, după o săptămână de vis la Roma, Sorana Cîrstea va juca în primul tur la Roland Garros cu Ksenia Efremova, în fața căreia pornește net favorită. Sportiva care a ales să reprezinte Franța în detrimentul Rusiei e campioana Australian Open la juniori de anul acesta și are 4 titluri ITF în palmares.
Născută la Moscova, dar naturalizată de Franța în 2023, după ce familia sa s-a mutat în apropiere de Nisa, Ksenia se află pentru prima dată pe tabloul principal al unui Grand Slam.
Dacă trece de Efremova, Cîrstea va juca în turul 2 cu câștigătoarea meciului Petra Marcinko (20 de ani, 76 WTA) - Eva Lys (24 de ani, 81 WTA).
În cazul în care va trece și de turul 2, Sorana ar putea da în turul 3 peste Jasmine Paolini (30 de ani, 13 WTA). Italianca e într-o scădere de formă, cel mai bun rezultat al sezonului fiind optimile Indian Wells.
Sorana Cîrstea este pentru a 17-a oară pe tabloul principal de la Roland Garros, unde a jucat 33 de meciuri, câștigând 17 dintre ele. Cel mai bun rezultat al său este atingerea sferturilor de finală în 2009.
Ai o informație? Scrie-ne pe [email protected]! Gazeta își protejează întotdeauna sursele.