SPORTURI  »  TENIS  »  US OPEN

Luptând cu amintirea episodului dureros din 2024, Carlos Alcaraz s-a calificat en fanfare în turul 3 la US Open

Carlos Alcaraz, calificare în turul 3 la US Open 2025/Foto: Imago Images
Carlos Alcaraz, calificare în turul 3 la US Open 2025/Foto: Imago Images

Articol de - Publicat joi, 28 august 2025 10:31 / Actualizat joi, 28 august 2025 10:32

În turul secund al US Open, Carlos Alcaraz (22 de ani, 2 ATP) a reușit să își depășească o frică și a oferit o demonstrație de forță în duelul cu Mattia Bellucci (24 de ani, 65 ATP), câștigând cu 6-1, 6-0, 6-3 în 98 de minute.

În 2024, Carlos Alcaraz a fost eliminat în turul al doilea la US Open, pierzând în 3 seturi contra olandezului Botic van de Zandschulp, scor 1-6, 5-7, 4-6. Numărul 2 mondial a intrat pe teren cu amintirea acelui moment, dorindu-și să treacă peste un hop mental.

Carlos Alcaraz, victorie dominantă în turul secund: „Am jucat foarte solid azi”

După ce, în turul întâi, jocul lui Alcaraz a scârțâit, în faza următoare spaniolul și-a ridicat nivelul și a avut o evoluție dominantă. În mai puțin de o oră, acesta a reușit să câștige 2 seturi.

A urmat secvența a treia, în care, pe fondul unei ușoare relaxări a lui Alcaraz, Bellucci a câștigat 3 game-uri, însă victoria juătorului de 22 de ani a fost clară, iar mesajul transmis a fost puternic: 6-1, 6-0, 6-3.

„Am jucat foarte solid azi. Mi-am stabilit niște obiective înainte de meci și cred că m-am descurcat destul de bine. Trebuie să îmbunătățesc unele aspecte pe care nu le-am făcut atât de bine, însă, una peste alta, sunt foarte fericit”, a declarat Alcaraz, la finalul meciului, citat de Punto de Break.

Carlos Alcaraz, mulțumit cu nivelul său: „Arăt un tenis excelent la fiecare turneu”

Câștigătorul din 2022 de la US Open a dezvăluit că amintirea înfrângerii dureroase din 2024 a fost puternică: „M-am gândit la anul trecut când am pășit pe teren. Am avut câteva gânduri negative. Aveam emoții și mă gândeam că nu îmi doresc să se repete scenariul de anul trecut, când am pierdut în turul secund”.

Scenariul nu s-a repetat, iar Alcaraz s-a calificat în turul al treilea, unde va juca împotriva unui alt italian. Este vorba de Luciano Darderi (23 de ani, 34 ATP), care, în turul secund, l-a învins pe americanul Eliot Spizzirri (23 de ani, 127 ATP), scor 6-0, 7-6 (3), 2-6, 6-4.

„Arăt un tenis excelent la fiecare turneu și am impresia că pot să performez la capacitate maximă în fiecare meci. Evident, am suișuri și coborâșuri. Sunt unele meciuri pe care nu le câștig sau în care nu mă simt prea bine, dar încerc să supraviețuiesc acelor partide și să îmi ofer o nouă șansă în turul următor”, a concluzionat Alcaraz.

Citește și:
Cauza accidentului rutier în care au murit fanii lui PAOK » Mărturia șocantă a unui supraviețuitor
Campionate
Cauza accidentului rutier în care au murit fanii lui PAOK » Mărturia șocantă a unui supraviețuitor
Americanii au reacționat după lansarea noului Duster: „Arată ca o Dacia pentru oamenii bogați”
Noutati auto
Americanii au reacționat după lansarea noului Duster: „Arată ca o Dacia pentru oamenii bogați”
Real Madrid a sunat pentru Chivu!
Stranieri
Real Madrid a sunat pentru Chivu!
Fotomodelul a reapărut la meciul lui Zverev, la 3 săptămâni de când germanul nega vehement acuzațiile de infidelitate
Tenis
Fotomodelul a reapărut la meciul lui Zverev, la 3 săptămâni de când germanul nega vehement acuzațiile de infidelitate
EXCLUSIV FOTO Sora mai mare a lui George Becali, Domnica Geambazi, intră pe piața imobiliară
Profit.ro
EXCLUSIV FOTO Sora mai mare a lui George Becali, Domnica Geambazi, intră pe piața imobiliară
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

„Miza programului n-a fost ascensiunea, ci moartea” » De ce escaladarea live a unui zgârie-nori de către Alex Honnold a fost greșită: „Clădirea nu e munte, e o vânătoare de clickuri vopsită drept căutare interioară”

„Părul fetei arde vâlvătăi... Zbor final! Stop!” » GSP publică o serie specială, la 50 de ani de la perfecțiunea olimpică a gimnasticii: „Nadia, 10 la Montreal”


Comentarii (0)

Articolul nu are încă niciun comentariu. Fii primul care comentează!

Comentează