SPORTURI  »  TENIS  »  AUSTRALIAN OPEN

Ce meci la Australian Open! O jucătoare s-a calificat în turul 2, deși a avut o singură lovitură câștigătoare

Madison Brengle

Articol de GSP - Publicat luni, 17 ianuarie 2022 21:23 / Actualizat luni, 17 ianuarie 2022 21:33

Madison Brengle (31 de ani, 54 WTA), a reușit o performanță nemaivăzută la Australian Open. Sportiva din SUA s-a calificat în turul 2, deși a avut o singură lovitură câștigătoare în meciul cu Dayana Yastremska.

Meciul dintre Brengle și Yastremska s-a terminat cu scorul de 6-1, 0-6, 5-0 (abandon). Sportiva din Ucraina a abandonat în setul decisiv din cauza unei accidentări.

Brengle, victorie cu o singură lovitură câștigătoare

Deși scorul este unul ciudat, cu tenismenele fiind foarte inconstante de la un set la celălalt, meciul va rămâne în memoria fanilor tenisului pentru alt motiv.

Madison Brengle a trecut mai departe, deși a reușit doar o lovitură direct câștigătoare, în primul set. Adversara sa, Yastremska, a făcut 60 de greșeli neforțate!

Sportiva din Ucraina și-a asumat foarte multe riscuri, reușind 31 de lovituri direct câștigătoare. Brengle a trecut mai departe datorită unei defensive foarte bune.

Madison Brengle o va întâlni în meciul următor la Australian Open pe Naomi Osaka, una dintre favoritele turneului și campioana de anul trecut.