SPORTURI  »  TENIS  »  WTA

Maria Sharapova, criticată dur de adversară după ce s-a retras la 0-5 în decisiv: „Mi se pare trist să-mi spună asta”

Articol de GSP - Publicat miercuri, 03 iulie 2019 11:21

Maria Sharapova (32 de ani / 80 WTA) a abandonat în primul tur la All England Club, chiar în setul decisiv al meciului cu Pauline Parmentier (33 de ani / 88 WTA).

După meci, adversara Mariei Sharapova a criticat-o în termeni duri pe rusoaică. Sharapova a avut minge de meci în setul doi, dar soarta partidei s-a întors și la 5-0 în setul 3 pentru Pauline Parmentier, rusoaica a acuzat probleme la umăr și la încheietura mâinii, apoi a abandonat.

„Aș fi vrut ca ea să termine meciul. Voiam să pot să mă bucur de această victorie. Am văzut că juca la intensitate redusă în setul trei. Am crezut că va renunța la 3-0 sau la 4-0. Dar când joci până la 5-0, poți să termini meciul. Deși a fost acest context, eu tot m-am bucurat. Nu mă interesează ce spune lumea, am câștigat meciul.

Am făcut un scurt moonwalk (n.r. dansul celebru al lui Michael Jackson) pentru Bennet (n.r. Julien Benneteau, căpitanul echipei de Fed Cup a Franței), pentru că mi-a spus să fac asta, dacă o voi învinge pe Sharapova.

Când am văzut-o că se apropie, când a abandonat, am vrut să-i zic ... dar știți ce? Mi se pare trist pentru ea să spună «N-am pierdut, îmi pare rău, am renunțat»! Nu-mi pasă, am câștigat, am meritat victoria, abandonul ei nu-mi ia cu nimic din merite. Să te retragi la 5-0 nu e foarte frumos, dar nu mă așteptam la altceva din partea ei. Adică, putea să o facă înainte, era clar accidentată, dar la 5-0 e ca și cum aș fi câștigat", a spus Parmentier, citată de TV Digi Sport.

„Am mai avut probleme la tendonul mâinii stângi. S-a întâmplat și azi, în setul doi. Mi se întâmplă foarte rar să mă retrag în mijlocul meciului. Asta înseamnă, cu siguranță, că a fost dureros. La umăr am probleme de mult timp, dar le-am făcut față cu brio în ultimele 5 luni” Maria Sharapova