SPORTURI  »  TENIS  »  WTA PRAGA

Meciul Irinei Begu de la Praga a fost oprit după primul set! Când se va relua partida cu Leonie Kung

Articol de GSP - Publicat joi, 13 august 2020 23:44 / Actualizat joi, 13 august 2020 23:53

Meciul dintre Irina Begu (29 de ani, 82 WTA) și elvețianca Leonie Kung (157 WTA, 19 ani), din „optimile” turneului de la Praga a fost întrerupt din cauza înturnericului, la scorul de 6-7.

Meciul s-a oprit după o oră de joc, la scorul de 1-0 la seturi pentru Kung. Acesta se va relua vineri, de la ora 12:00, fiind primul duel al zilei.

În primul set, meciul a fost unul echilibrat, cu break-uri de ambele părți. Cele două jucătoare au mers cap la cap, fiecare cedând pe propriul serviciu de câte trei ori. Setul a ajuns în tie-break, după ce Kung a ratat o minge de set. Kung a început mai bine tie-break-ul, conducând cu 4-1. Begu a încercat să revină și a făcut 3-4, dar elvețianca a mai câștigat patru puncte și și-a adjudecat setul.

Citete mai multe știri din tenis:

Simona Halep, victorie cu Barbora Krejcikova! Cu cine joacă în „sferturi” la WTA Praga

Djokovic riscă și merge la New York: „Ideea de a concura din nou mă încântă”