Redacția GSP și echipa de investigații te invită să sprijini jurnalismul apăsând butonul DA!

Publicitatea pe net este vitală ca să putem produce în continuare investigațiile, știrile despre sport și faptele pe care le regăsești zilnic aici. Așa că avem nevoie de acceptul tău ca să-ți oferim, în continuare, jurnalism independent, în timp real și verificat.

DA, AM ÎNȚELES

TENIS    •   WTA DOHA

Mihaela Buzărnescu a revenit miraculos în primul set și s-a calificat în turul II la Doha! Va înfrunta o jucătoare de top

Luni, 12 Februarie

Mihaela Buzărnescu (29 de ani, 43 WTA) s-a calificat astăzi în turul II al turneului Premier de la Doha după victoria reușită în fața ucrainencei Lesia Țurenko (28 de ani, 40 WTA).

Românca s-a impus în două seturi, scor 7-5, 6-4, la capătul unei partide care a durat o oră și 59 de minute.

Buzărnescu a început dezastruos meciul și a părut că scapă de sub control setul. Țurenko a făcut rapid două break-uri, s-a distanțat la 5-1, dar Mihaela a reușit o revenire miraculoasă din acel moment.

"Miki" a rămas concentrată, a etalat un joc extrem de solid, profitând și de greșelile neforțate ale adversarei. Românca și-a adjudecat următoarele șase game-uri într-o manieră entuziasmantă și a câștigat setul cu 7-5, după o oră și 2 minute.

Jucătoarea noastră nu a mai avut emoții în setul secund, pe care l-a controlat în totalitate. Românca a făcut rapid două break-uri, și-a menținut serviciul și a condus cu 5-2. Acolo, jocul său a suferit mici scurtcircuite, care nu i-au pus însă în pericol victoria. S-a terminat 6-4 pentru Mihaela, după 59 de minute.

În turul II, Mihaela Buzărnescu se va duela cu Jelena Ostapenko (20 de ani, 6 WTA), deținătoarea titlului de la Roland Garros.

Tot azi, Monica Niculescu se va duela cu rusoaica Maria Sharapova. Duelul e liveTEXT pe GSP.ro

Alte 3 românce urmează să joace zilele viitoare la Doha (programul complet, aici)

Vezi și: Simona Halep a plecat spre Doha, dar nu știe dacă va juca » Ce zice despre contractul cu Nike