SPORTURI  »  TENIS  »  ROLAND GARROS

FOTO Mihaela Buzărnescu s-a calificat în turul secund de la Roland Garros 2021!

Mihaela Buzărnescu (33 de ani, 174 WTA) o întâlnește pe olandeza Arantxa Rus (30 de ani, 83 WTA), în primul tur de la Roland Garros 2021. +5   FOTO

Articol de GSP - Publicat luni, 31 mai 2021 21:19 / Actualizat luni, 31 mai 2021 21:24

Mihaela Buzărnescu (33 de ani, 174 WTA) a învins-o pe olandeza Arantxa Rus (30 de ani, 83 WTA), scor 7-5, 7-5, și s-a calificat în turul secund de la Roland Garros 2021.

Mihaela Buzărnescu a prins în ultima clipă tabloul principal de la Roland Garros. Sportiva din România a beneficiat de abandonul belgiencei Kirsten Flipkens și a fost invitată de organizatori, în baza clasamentului ei protejat.

„Miki” a profitat și a făcut unul dintre cele mai bune meciuri ale anului. A fost agresivă, izbutind 22 de lovituri câștigătoare, a pus în permanență presiunea pe serviciul lui Rus, și a avut nervii mai tari în momentele cheie.

+1 FOTO

Mihaela Buzărnescu, revenire eroică la Roland Garros

Buzărnescu nu a început bine partida. În primul set a fost condusă cu 3 game-uri și a fost nevoită să salveze două oportunități de set ale olandezei. A dat dovadă de o prezență de spirit remarcabilă la fileu și a închis actul inaugural în 57 de minute, scor 7-5.

În partea secundă, Mihaela s-a desprins la 5-2, cu două break-uri avans, moment în care au apărut o mulțime de erori neforțate. Rus a egalat la 5, dar nu a putut face mai mult. „Tăvălugul” dinamovist a preluat inițiativa și s-a calificat în turul secund.

101.683 $a obținut Mihaela Buzărnescu, pentru calificarea în turul secund de la Roland Garros 2021

Simona Halep, dezvăluiri dureroase despre absența de la Roland Garros: „Sufăr puțin, nu sunt obișnuită să fac asta”

Naomi Osaka riscă excluderea de la Roland Garros » Gestul făcut după meciul cu Țig i-a adus o amendă de 15.000 de euro!

De pe patul de spital, Cornel Dinu a vorbit cu GSP despre situația critică a lui Dinamo: „Doar asta mai pot să fac”