SPORTURI  »  TENIS  »  CONFLICT

VIDEO. Mihaela Buzărnescu, scandal la ultimul meci! A început să plângă: „E o mizerie ce faci!”

Mihaela Buzărnescu (32 de ani, 138 WTA) a fost eliminată, duminică, în primul tur de la Phillip Island Trophy (Melbourne) de Jil Belen Teichmann (23 de ani, 58 WTA), scor 7-6(5), 3-6, 3-6. Confruntarea a produs și un conflict.

Articol de GSP - Publicat miercuri, 17 februarie 2021 17:50 / Actualizat miercuri, 17 februarie 2021 18:17

La finalul meciului, Buzărnescu nu a fost salutată de adversară. Motivul? Sportiva noastră a cerut îngrijiri medicale la scorul de 3-5 în setul secund. Teichmann a acuzat-o că a solicitat ajutor specializat doar pentru a o scoate pe ea din formă. „E o mizerie ce faci!”, i-a strigat Jil Belen.

Ulterior, cu lacrimi în ochi, Buzărnescu a discutat cu superviserul partidei pentru a reclama lipsa de sportivitate a adversarei. De asemenea, Miki și-a motivat time-out-ul medical aducând în discuție problemele grave pe care le-a avut cu accidentările în ultima vreme.

Mihaela Buzărnescu a lipsit aproape un an din turnee oficiale, între Tașkent 2019, când se retrăgea după primul set al meciului cu Jaqueline Cristian, apăsată de probleme la umăr, și US Open 2020. Între timp, s-au întâmplat multe, inclusiv o operație, pe care a suportat-o în decembrie 2019 și care a dus la o altă pauză din cariera lui Miki.

Citește mai multe știri despre tenis:

Ce surpriză! Rafael Nadal, OUT de la Australian Open! I s-a mai întâmplat așa ceva doar de două ori în carieră

Principala favorită a ratat calificarea în semifinalele Australian Open, deși luase primul set cu 6-1