SPORTURI  »  TENIS  »  AUSTRALIAN OPEN

FOTO Surpriza turneului! Principala favorită a ratat calificarea în semifinalele Australian Open, deși luase primul set cu 6-1

Ashleigh Barty, eliminată de la Australian Open // FOTO: Guliver/GettyImages +17   FOTO
Ashleigh Barty, eliminată de la Australian Open // FOTO: Guliver/GettyImages

Articol de GSP - Publicat miercuri, 17 februarie 2021 07:07 / Actualizat miercuri, 17 februarie 2021 09:10

Australianca Ashleigh Barty (24 de ani, 1 WTA), principala favorită la câștigarea Australian Open, a fost eliminată în sferturi de Karolina Muchova (24 de ani, 27 WTA), scor 6-1, 3-6, 2-6.

Barty, care s-a aflat la primul turneu după o pauză de peste un an, a început excelent meciul și a câștigat primul set, 6-1, după 25 de minute. Favorita publicului a condus cu 5-0 în primul set, scor la Muchova a câștigat primul game. Ulterior. Barty și-a fructificat serviciul și și-a adjudecat primul set.

FOTO Ashleigh Barty, eliminată de la Australian Open

+13 FOTO

Setul doi părea să se desfășoare la fel ca primul. Barty a făcut break și conducea cu 2-0. Dar Muchova câștigat următoarele două game-uri. Barty și Karolina au mers cap la cap până la 3-3, când jucătoarea din Cehia și-a ridicat nivelul jocului și a câștigat trei game-uri la rând, trimițând meciul în decisiv.

După ce a pierdut primul set din acest turneu, Barty a avut probleme. Muchova a făcut break chiar în primul game din set și s-a menținut în avantaj. La 4-2, jucătoarea din Cehia s-a mai impus o dată pe serviciul adversarei, ulterior câștigând și pe propriul serviciu și calificându-se în semifinale.

4.40era cota Karolinei Muchova la victorie. Barty avea 1.22

Muchova este la prima semifinală de Grand Slam din carieră și va juca în penultimul act de la Melbourne cu Jennifer Brady (25 de ani, 24 WTA). Jucătoarea din America a trecut în sferturi de compatrioata Jessica Pegula (26 de ani, 61 WTA), scor 4-6, 6-2, 6-1.

În cealaltă semifinală vor juca Naomi Osaka și Serena Williams.

VIDEO Ion Țiriac prevede o „catastrofă” după Simona Halep: „E păcat că dispărem! Va fi ca la gimnastică”