SPORTURI  »  TENIS  »  TURNEUL DE LA PRAGA

Monica Niculescu s-a calificat în turul 2 al turneului de la Praga

Articol de GSP - Publicat marti, 14 iulie 2009 00:00

Tenismena română Monica Niculescu s-a calificat, marţi, în turul 2 al turneului de la Praga, după ce a câştigat în runda inaugurală în faţa jucătoarei Katie O'Brien din Marea Britanie, informează site-ul oficial al competiţiei.

Niculescu s-a impus la capătul unui meci care a durat o oră şi 37 de minute, cu scorul de 6-3, 6-2. Pentru calificarea în turul secund, Niculescu va primi un cec în valoare de 2.950 de dolari şi 30 de puncte WTA.

În turul secund, Niculescu va întâ lni câştigătoarea disputei dintre Karolina Pliskove şi Iveta Benesova (cap de serie numărul 3), ambele din Cehia.

La acelaşi turneu a mai participat şi Raluca Ioana Olaru, care a fost eliminată de Kristina Barrois din Germania. Alexandru Dulgheru a fost şi ea prezentă pe tabloul principal, dar a fost eliminată în primul tur de Carla Suarez Navarro (favorita numărul 4) din Spania, scor 4-6, 6-3, 6-3.

Raluca Olaru participă şi la proba de dublu a turneului de la Praga, unde face pereche cu Shahar Peer, din Israel. În prima rundă, ele vor întâlni dublul format din Magdalena Rybarikova (Slovacia) şi Renata Voracova (Cehia).

Sursa: NewsIn