SPORTURI  »  TENIS  »  TURNEUL CAMPIONILOR

VIDEO Novak Djokovic, start cu victorie la Turneul Campionilor » Ce a remarcat sârbul după primul meci jucat la Torino

Novak Djokovic / Sursă foto: Guliver/Getty Images

Articol de GSP - Publicat luni, 15 noiembrie 2021 18:59 / Actualizat luni, 15 noiembrie 2021 19:34

Novak Djokovic (34 de ani, #1 ATP) a debutat astăzi la Turneul Campionilor de la Torino cu o victorie în fața norvegianului Casper Ruud (22 de ani, #8 ATP), scor 7-6(4), 6-2.

Chiar dacă în primul set a avut câteva probleme, el căzând, liderul mondial și-a revenit și și-a regăsit ritmul pentru prima victorie în Grupa Verde.

Djokovic și-a terorizat vecinii! Reacție dezlănțuită după ce Serbia a învins Portugalia lui Ronaldo și s-a calificat la Mondial
SERBIA

Novak Djokovic țintește triumful #6 la Turneul Campionilor

„Condițiile sunt dificile aici, dacă îți pierzi serviciul, e greu să-ți mai revii. Sunt foarte mulțumit de felul în care am reușit să gestionez acest meci”, a spus Novak Djokovic, la finalul partidei, făcând referire la rapiditatea terenului de la Torino, turneul disputându-se indoor.

Din grupa lui Djokovic mai fac parte Andrey Rublev (24 de ani, #5 ATP) și Stefanos Tsitsipas (23 de ani, #4 ATP).

Nole încearcă să câștige pentru a șasea oară trofeul la ATP Finals, performanță la care a mai ajuns doar Roger Federer.

După meci, Nole a primit trofeul pentru performanța de a termina anul ca #1 ATP:

Djokovic va încheia sezonul ca lider mondial! Record absolut al sârbului
paris masters

Rezumatul meciului Novak Djokovic - Casper Ruud

Daniil Medvedev trece primul test

Campionul en titre de la ATP Finals, Daniil Medvedev (25 de ani, #2 ATP, a început și el cu o victorie ediția actuală a turneului, impunându-se cu 6-7 (5), 6-3, 6-4 în fața lui Hubert Hurkacz (24 de ani, #9 ATP) în Grupa Roșie

Rusul și-a păstrat calmul după ce a cedat primul set în fața polonezului, apoi a preluat controlul, reușind a șasea sa victorie consecutivă la Turneul Campionilor. La final, a subliniat în interviul de pe teren că nu s-a simțit amenințat, dar a remarcat și că suprafața e prea rapidă pentru gustul lui:

„La o lovitură dacă nu ești atent, bum, e gata!”. Din Grupa Roșie mai fac parte Alexander Zverev (24 de ani, #3ATP) și Matteo Berrettini (25 de ani, #7 ATP0. Neamțul a beneficiat de abandonul italianului, care s-a retras după ce Sascha a câștigat primul set la tie-break.

Horia Tecău, înfrângere în primul meci de la Turneul Campionilor, împotriva cele mai puternice echipe din 2021

VIDEO Premieră la Turneul Campioanelor » Două jucătoare din Spania în semifinale: „Va fi un meci istoric”