SPORTURI  »  TENIS  »  ATP ROMA

NOVAK DJOKOVIC - DIEGO SCHWARTZMAN 6-3, 6-7, 6-3 // VIDEO Djokovic spulberă emoțiile din setul doi și se califică în marea finală cu Rafael Nadal: al 54-lea meci direct + cifrele unei rivalități crâncene

Novak Djokovic s-a calificat în finala de la Roma // FOTO: Reuters

Articol de GSP - Publicat sambata, 18 mai 2019 23:37

Novak Djokovic, 31 de ani, liderul din clasamentul ATP, s-a calificat sâmbătă seara în finala turneului Masters 1000 de la Roma. Sârbul a trecut în trei seturi strânse de argentinianul Diego Schwartzman, 26 de ani, 24 ATP, scor 6-3, 6-7 (2), 6-3, după două ore și 31 de minute de joc.

• Finala Novak Djokovic - Rafael Nadal se joacă duminică, de la ora 17:00, în direct la TV Digi Sport 2.

Micuțul argentinian de 1,70m i-a pus mari probleme lui Djokovic, care a luptat din răsputeri pentru a-și adjudeca primul set, decis de un singur break. Liderul mondial s-a impus cu 6-3, însă următoarele momente i-au aparținut adversarului său.

Schwartzman a fost la înălțime în setul secund, a fost în mai multe rânduri în ipostaza de a se desprinde, însă a închis abia în tie-break, câștigat într-o manieră autoritară, 7-2.

Totuși, Djokovic a reacționat imperial în momentul în care a fost pus cu spatele la zid. Sârbul a gestionat excelent decisivul, a făcut un break rapid, menținut până la final, și s-a impus în final cu 6-3, într-un scenariu asemănător celui din primul set.

Djokovic, campion la Madrid săptămâna trecută, îl va înfrunta în finală pe marele său rival Rafael Nadal, 32 de ani, 2 ATP, care  a trecut în semifinale de Stefanos Tsitsipas, 20 de ani, 7 ATP, scor 6-3, 6-4.

Nadal - Djokovic, episodul 54

Djokovic va lupta duminică împotriva lui Nadal pentru cel de-al cincilea său titlu la Roma, record deloc de neglijat într-o epocă a tenisului pe zgură dominată de Rafael Nadal. Sârbul îl va înfrunta chiar pe Nadal pentru titlul de la Roma, adversar cu un alt palmares uluitor la Roma, nu mai puțin de 8 titluri!

Va fi cel de-al 54-lea episod din rivalitatea Nadal - Djokovic, cea mai crâncenă din istoria tenisului! Sârbul îl conduce pe Nadal în raportul meciurilor directe, 28-25, și are ascendentul ultimului meci, finala de la Australian Open, câștigată fără drept de apel, în trei seturi.

Pe zgură, Nadal îl conduce pe Novak Djokovic cu 16-7 în raportul meciurilor direce. Ibericul a câștigat ultimele două meciuri jucate împotriva lui Nole pe suprafața roșie (semifinale Madrid 2017 și semifinale Roma 2018).

Interesant este că cei doi s-au mai întâlnit în nu mai puțin de 4 finale la Roma, scorul fiind egal, 2-2.

17 titluri de Mare Șlemare Rafael Nadal. Djokovic are 15

33 de turnee Masters 1000a câștigat Djokovic în carieră. Nadal are tot 33

Vezi și: RAFAEL NADAL - STEFANOS TSITSIPAS 6-4, 6-3 // VIDEO Nadal își ia revanșa în fața lui Tsitsipas și se califică în finala de la Roma! Ibericul a reușit două puncte ULUITOARE