SPORTURI  »  TENIS  »  AUSTRALIAN OPEN 2019

Novak Djokovic, luptă crâncenă cu Daniil Medvedev! De ce superjucător dă în sferturile de finală + cum arată tabloul la masculin

Novak Djokovic, Australian Open, foto: Guliver/gettyimages +1   FOTO
Novak Djokovic, Australian Open, foto: Guliver/gettyimages

Articol de GSP - Publicat luni, 21 ianuarie 2019 16:39

Novak Djokovic, sârbul în vârstă de 31 de ani lider ATP, s-a calificat în sferturile de finală de la Australian Open cu o victorie muncită împotriva rusului Daniil Medvedev, scor 6-4, 6-7 (5-7), 6-2, 6-3. În turul următor, dă de japonezul Kei Nishikori, 29 de ani, numărul 9 ATP.

Djokovic s-a impus în 3 ore și 15 minute și, deși nu a etalat cel mai bun joc al său, continuă drumul spre un al 7-lea trofeu la Antipozi, ceea ce ar fi un record absolut. Djokovic se află, momentan, la egalitate cu Roger Federer și Roy Emerson, cu 6 trofee.

"A fost o luptă fizică intensă. Am găsit, totuși, o cale să trec de el. E genul de meci în care trebuie să înduri și să te asiguri că fructifici oportunitățile", a explicat Djokovic la final.

Nishikori, fost finalist la US Open, este la al patrulea sfert de finală la Australian Open, dar nu a trecut niciodată de această fază. Djokovic nu mai trecuse în sferturile de finală la Antipozi din 2016 încoace! Anul trecut, sârbul se oprise în optimile de finală.