SPORTURI  »  TENIS  »  TENIS

Nu-i place iarba » Hănescu a pierdut în primul tur la Hertogenbosch

Articol de GSP - Publicat luni, 17 iunie 2013 00:00 / Actualizat luni, 17 iunie 2013 14:02

Victor Hănescu nu a reuşit să treacă de primul tur al turneului de la Hertogenbosch, fiind învins astăzi de spaniolul Guillermo Garcia Lopez, scor 4-6, 3-6.

Hănescu a fost condus cu 4-1 din primul set, dar a părut că revine după ce a reuşit breakul şi a egalat la 4. Însă în game-ul 10 al setului şi-a pierdut din nou serviciul, Garcia Lopez impunîndu-se 6-4. Setul al doilea a fost fără istoric după ce românul nu şi-a cîştigat serva. Nu a mai avut apoi nici o şansă de break, iar ibericul a cîştigat fără probleme, scor 6-3.

Pentru Hănescu urmează turneul de Mare Şlem de la Wimbledon, acolo unde este pe tabloul principal.

Tenismanul român este pe locul 47 în clasamentul ATP în această săptămînă.