SPORTURI  »  TENIS  »  ROLAND GARROS

Prima mare surpriză pe tabloul feminin » Campioana de la Madrid, eliminată deși a câștigat primul set

Ons Jabeur a fost eliminată în turul 1 de la Roland Garros // FOTO: Imago

Articol de GSP - Publicat duminica, 22 mai 2022 15:04 / Actualizat marti, 24 mai 2022 14:00

Prima zi de la Roland Garros a dus prima mare surpriză pe tabloul feminin: Ons Jabeur a fost eliminată în turul 1.

Tunisianca Ons Jabeur (27 de ani, 6 WTA), una dintre cele mai în formă jucătoare din circuit a fost eliminată în turul 1 de Magda Linette (30 de ani, 56 WTA), scor 6-3, 6-7(4), 5-7, după un meci care a durat 2 ore și 30 de minute.

Primul șoc la Roland Garros: un dublu-finalist cu Nadal, umilit în turul 1!
ROLAND GARROS

Ons Jabeur, eliminată de la Roland Garros

Campioană la Madrid și finalistă la Roma, ultimele turnee mari pe zgură înainte de Roland Garros, Jabeur a început tare meciul și a câștigat cu 6-3, după un set în care Linette și-a certat serviciul de trei ori și a reușit doar un break. Setul secund a fost mult mai echilibrat.

Cele două jucătoare au mers cap la cap până la 6-6, iar setul a ajuns în tie-break. Linette a jucat mai bine și s-a impus cu 7-4, trimițând meciul în decisiv. În setul secund, Linette a început mai bine. A condus cu 4-2, dar Jabeur a egalat. La 5-5, poloneza a forțat. A făcut 6-5, iar în ultimul game a făcut rost de o minge de meci. A fructificat-o, a câștigat setul cu 7-5 și s-a calificat în turul 2.

7era cota pe care Linette o avea la victorie. Jabeur avea 1.10

În turul 2, Linette va juca împotriva câștigătoarei meciului Martina Trevisan – Harriet Dot.

Sârbii au răbufnit când au văzut decizia ATP: „Cel mai mare jaf din istoria tenisului!”