SPORTURI  »  TENIS  »  WTA ISTANBUL

EUGENIE BOUCHARD - PATRICIA ȚIG 6-2, 1-6, 6-7 (4-7) » Patricia Țig câștigă primul trofeu al carierei!

Patricia Țig, în finala cu Eugenie Bouchard // Sursă foto: Twitter @ TennisChampIst +6   FOTO

Articol de GSP - Publicat duminica, 13 septembrie 2020 08:58 / Actualizat duminica, 13 septembrie 2020 20:20

Românca Patricia Țig (26 de ani, 88 WTA) a câștigat finala turneului WTA de la Instanbul în fața canadiencei Eugenie Bouchard (26 de ani, 272 WTA), scor 2-6, 6-1, 7-6 (7-4), după 8 mingi de meci!

Patricia reușește astfel să câștige primul trofeu al carierei, la a treia participare într-o finală WTA! Dacă la Baku (2015) și la București (2019) a fost lipsită de noroc, la Istanbul românca a avut o prestație excelentă, trecând în finală de Eugenie Bouchard, fost număr 5 mondial!

Bouchard a început meciul mult mai bine, profitând de începutul puțin timorat al Patriciei. Canadianca a câștigat primul set în doar 36 de minute, scor 6-2, și părea că se îndreaptă către primul ei titlu după Nurnberg 2014.

În actul secund, Patricia a avut o tresărire de orgoliu. Momentul cheie al meciului a fost break-ul prin care a dus scorul la 4-1. De atunci, românca nu s-a uitat înapoi până la 4-1 în setul decisiv, când a avut șansa break-ului, însă a ratat două mingi decisive, lucru care i-a permis lui Bouchard să se apropie la un singur game.

+2 FOTO

Patricia, 7 mingi de meci ratate

Totuși, românca a trecut peste hopul psihologic, reușind imediat după un break, cu care a dus scorul la 5-3! Apoi a servit cu emoții pentru câștigarea turneului, iar Eugenie a reușit să salveze trei mingi de meci și ulterior să facă break-ul. Canadianca și-a adjudecat și următorul game, servind impecabil, dar pentru Patricia a urmat o serie uluitoare, câștigând 7 mingi la rând și obținând alte 3 mingi de meci. Pe care le-a ratat!

Bouchard a câștigat gameul și a dus setul decisiv în tie-break, unde Patricia a mai ratat o minge de meci, la 6-3, urmând ca a doua să îi fie, în sfârșit, cu noroc!

Victoria o urcă pe Țig până pe locul 58 în clasamentul WTA, cea mai bună clasare a carierei sale! Patricia devine astfel a doua cea mai bine clasată jucătoare din România, după Simona Halep (#2).

25.000 de dolari și 280 de punctea câștigat Patricia pentru succesul din finala de la Istanbul

VIDEO. Ce au spus Patricia Țig și Eugenie Bouchard la final

Vreau să o felicit pe Eugenie pentru o săptămână excelentă și pentru acest meci. A fost o luptă dură, mă bucur mult că am jucat amândouă atât de bine. Vreau să îi mulțumesc soțului și antrenorului meu (n.red. Răzvan Sabău). Sper să nu devin emoționată. Vreau să îți mulțumesc pentru tot sprijinul și pentru faptul că ai fost mereu alături de mine, indiferent de situație. De asemenea, vreau să le mulțumesc organizatorilor pentru că ne-au făcut să ne simțim ca acasă. Eu așa m-am simțit și sper să mă întorc la anul. Vă mulțumesc foarte mult - Patricia Țig

WOW, ce meci! Vreau să îmi felicit adversara, a jucat foarte bine astăzi. A fost o săptămână memorabilă pentru mine la Istanbul și vreau să mă întorc aici - Eugenie Bouchard

VIDEO. Mingea de meci a Patriciei Țig

Desfășurarea liveTEXT a meciului Eugenie Bouchard - Patricia Țig

VICTORIE PATRICIA ȚIG! A 8-a minge de meci a fost cu noroc pentru sportiva noastră, care a jucat foarte bine în tie-break! Patricia s-a impus cu 7-3.

6-6, game Bouchard: Canadianca revine incredibil de la 0-40, salvând alte 3 mingi de meci, și duce meciul în tie-break! 6 mingi de meci ratate de Patricia în total;
5-6, game Patricia: Game alb reușit de româncă, care răspunde foarte bine după două gameuri consecutive câștigate de Bouchard.

5-5, game Bouchard: Eugenie servește impecabil și egalează scorul, după o oră de joc în setul decisiv!
4-5, break Bouchard: Game dureros pentru Patricia, care a avut șansa de a închide meciul în 3 rânduri! Bouchard a salvat 3 mingi de meci și a reușit break-ul în cele din urmă, iar acum va servi pentru a egala situația;

3-5, break Patricia: Break crucial pentru Patricia, care profită de o serie de erori la rever ale lui Bouchard; Patricia servește pentru meci!
3-4, break Bouchard: Patricia greșește la serviciu, făcând două duble greșeli în startul gameului, iar acum urmează ca Bouchard să servească pentru a egala scorul!
2-4, game Bouchard: Patricia a avut 40-15, două mingi de break, însă a clacat și i-a oferit șansa canadience să revină. Bouchard a întors scorul și se apropie de româncă;

1-4, game Patricia: Românca îi taie avântul canadiencei și își mărește avantajul, încheind gameul cu un forehand perfect!

1-3, game Bouchard: Eugenie revine în joc, după un game în care a adoptat o nouă strategie și a executat impecabil mai multe „scurte”!
0-3, game Patricia: Extrem de încrezătoare, Patricia defilează pe teren. Jocul româncei funcționează perfect în aceste momente, în timp ce Eugenie nu are replică;
0-2, break Patricia: Returul româncei a funcționat foarte bine, iar Patricia câștigă acest game grație și unei doze de noroc;
0-1, game Patricia: Românca începe setul decisiv impecabil, câștigând la 0 primul game după un serviciu foarte bun;
A început setul decisiv! Patricia servește.

1-6, break și SET Patricia: AVEM DECISIV! Patricia câștigă al doilea set într-un mare fel, dominându-și categoric adversara. Eugenie a salvat trei mingi de set, însă a patra încercare a fost cu noroc pentru sportiva noastră, Bouchard trimițând ultima minge în afara terenului.
1-5, game Patricia: Patricia continuă să presteze un joc bun, sigur, și câștigă un nou game! Românca găsește răspunsuri la orice soluție încearcă Bouchard;

1-4, break Patricia: Jocul româncei merge perfect în aceste momente, în timp ce Eugenie continuă să greșească. Canadianca gesticulează nervos, fiind vizibil deranjată de felul în care setul 2 se desfășoară;
1-3, game Patricia: Patricia duce scorul la 3-1 după ce reușește să salveze două mingi de break!
1-2, game Bouchard: Eugenie câștigă primul său game din acest act secund, după ce a adoptat o manieră agresivă la ultimele schimburi de lovituri;
0-2, game Patricia: Țig consolidează începutul impecabil al setului și duce scorul la 2-0, după un game în care serviciul i-a mers bine;

0-1, break Patricia: Patricia începe setul secund cum nu se poate mai bine! Românca rezistă bine serviciului adversare și returnează impecabil mingiile;
A început setul 2, cu Bouchard la serviciu!

6-2, break și SET Bouchard: Eugenie Bouchard face break-ul și câștigă primul set al întâlnirii. Returul canadiancei a fost impecabil în acest game, iar primul set ajunge la final după doar 36 de minute.
5-2, game Bouchard: Patricia deschide gameul cu o „scurtă” de mare finețe, care o lasă fără replică pe Eugenie, însă canadianca gestionează situația perfect în continuare și se apropie de câștigarea primului set;

4-2, game Patricia: Patricia servește mai agresiv și câștigă categoric acest game. Românca se apropie de adversara sa, care va servi în continuare;
4-1, game Bouchard: Eugenie continuă să servească impecabil și câștigă un nou game la 0. Patricia nu reușește să își găsească ritmul;
3-1, game Patricia: În cele din urmă, un game disputat. Patricia salvează două mingi de break, reușind primul as al meciului, și câștigă primul game!

3-0, game Bouchard: Eugenie continuă să domine autoritar partida. Patricia a câștigat doar două mingi până acum;
2-0, break Bouchard: Patricia cedează pe propriu serviciu, la capătul unui game în care a servit modest;
1-0, game Bouchard: Canadianca începe meciul cu dreptul, câștigând la 0 gameul inaugural;
A început partida! Eugenie Bouchard se află la serviciu!

14.000 de dolariși 180 de puncte WTA și-a asigurat Patricia Țig pentru prezența în finala de la Istanbul

US OPEN 2020. FOTO Naomi Osaka, noua campioană de la US Open! A revenit spectaculos în finala cu Victoria Azarenka

Cum va arăta clasamentul WTA după finala de la US Open » Cine pune presiune pe Simona Halep