SPORTURI  »  TENIS  »  PATRICIA ȚIG

Patricia Țig, prima în „sferturi” la Jurmala

Patricia Țig

Articol de GSP - Publicat miercuri, 24 iulie 2019 18:43

Patricia Țig (24 de ani, locul 264 WTA) continuă și săptămâna aceasta cu un nivel bun de joc în cadrul turneulul de la Jurmala.

Românca a fost prima calificată în sferturile de finală ale turneului WTA International de la Jurmala (Letonia), după o victorie cu 6-4, 6-4 în fața ucrainencei Anhelina Kalinina.

Partida a durat o oră și 18 minute, Pati revenind în setul secund de la 0-2. În continuare, ea o va înfrunta pe învingătoarea din partida Diana Marcinkevica (Let, WC)-Anastasia Potapova (Rus, 6).

Pentru prezența în „sferturi”, Țig și-a asigurat 60 de puncte WTA, 4.980 de euro și un salt până pe locul 220 mondial.