SPORTURI  »  TENIS  »  ATP WORLD TOUR

Pavel şi Tecău au pierdut finala de la Kitzbuhel

Articol de GSP - Publicat sambata, 23 mai 2009 00:00

Perechea formată din românii Andrei Pavel şi Horia Tecău a ratat titlul la dublu al turneului de la Kitzbuhel, după ce a fost învinsă, sâmbătă, în finală de brazilienii Marcelo Melo şi Andre Sa, scor 7-6, 2-6, 7-10, informează site-ul competiţiei.

Pavel şi Tecău şi-au adjudecat primul set, după tie-break, în timp ce Marcelo Melo şi Andre Sa, favoriţii numărul 2 ai turneului, au câştigat setul secund, cu 6-2, după care s-au impus în decisiv cu 10-7. La dublu, setul decisiv nu se joacă pe game-uri ca în sistemul clasic, ci după regula primului care ajunge la 10, avînd o diferenţă de două puncte faţă de adversar.

Jucătorii români s-au calificat în această finală după ce au trecut vineri de austriecii Julian Knowle şi Jurgen Melzer, la capătul unui meci care a durat o oră şi 45 de minute, scor 6-7, 6-3, 15-13.

Pentru parcursul de la turneul austriac, Pavel şi Tecău vor primi 11.450 de euro şi 150 de puncte ATP.