SPORTURI  »  TENIS  »  WIMBLEDON

VIDEO Primul gest făcut de Djokovic, după triumful de la Wimbledon: „Așa fac «caprele»”

Novak Djokovic (34 de ani, locul 1 ATP) l-a învins în finala de la Wimbledon pe Matteo Berrettini (25 de ani, 9 ATP), scor 6-7 (4), 6-4, 6-4, 6-3. +15   FOTO

Articol de GSP - Publicat duminica, 11 iulie 2021 19:41 / Actualizat luni, 12 iulie 2021 00:14

După ce a triumfat la Wimbledon pentru a 6-a oară în carieră, Novak Djokovic a ținut să sărbătorească la fel ca în 2019, după finala cu Federer.

Primul gest făcut de Novak Djokovic, după victoria de la Wimbledon

A smuls un smoc de iarbă din gazonul de pe Terenul Central și l-a mestecat:

„Goats eat grass” („Caprele mănâncă iarbă” - traducerea mot-a-mot), a comentat un fan al tenisului pe Twitter. „Goat” („capră” în engleză) este un acronim folosit pentru superlativul „Greatest of All Time” („cel mai mare din toate timpurile”).

Novak Djokovic, din nou campion la Wimbledon! Titlul de Grand Slam #20 pentru sârb

Liderul mondial continuă să scrie istorie. Novak a câștigat a treia ediție consecutivă a turneului de la All England Club, după o finală de 3 ore și 26 de minute în compania lui Matteo Berrettini.

+11 FOTO

Djokovic bifează astfel o mare performanță, turneul câștigat astăzi fiind al 20-lea de Grand Slam din carieră. I-a egalat pe Roger Federer și Rafael Nadal, cei 3 fiind jucătorii cu cel mai mare număr de turnee majore câștigate.

Totodată, Nole s-a apropiat foarte mult de o performanță istorică - Golden Slam - câștigarea tuturor celor 4 turnee de Grand Slam dintr-un an și a medaliei de aur la Olimpiadă.

A fost mai mult decât o luptă, vreau să îl felicit pe Matteo și echipa sa, a făcut un turneu fantastic. Știam că este un jucător foarte bun, sunt convins că va avea rezultate foarte bune. Este un «ciocan» italian, un jucător foarte puternic, i-am simțit forța și la Roland Garros și aici. Să câștig Wimbledon a fost cel mai mare vis al meu încă din copilărie.

Am câștigat de atâtea ori, este un turneu special. Este o onoare imensă, un mare privilegiu să câștig aici, să joc pe Arena Centrală. Să stau astăzi cu al 6-lea titlu la Wimbledon... incredibil. Pentru familia mea, prietenii mei și familia mea... vă iubesc, vă mulțumesc că vă sacrificați timpul să fiți alături de mine în această călătorie.

Este un efort de echipă, ei mă văd altfel, apreciez cu adevărat răbdarea pe care o au cu mine. Mă puneți într-o situație jenantă (n.r. - întrebat cu cine ține în finala EURO, unde a anunțat anterior că va susține Italia). Sunt un fan uriaș al fotbalului, în această seară mă voi bucura de fotbal.

Citește mai multe știri de la Wimbledon:

Premieră în 144 de ani la Wimbledon! Moment istoric la finala Djokovic - Berrettini