SPORTURI  »  TENIS  »  WTA ISTANBUL

Revenire INCREDIBILĂ a Irinei Begu » A salvat o minge de meci și s-a calificat în semifinale la Istanbul

Articol de GSP - Publicat vineri, 27 aprilie 2018 16:34

Irina Begu (27 de ani, 37 WTA) s-a calificat în semifinalele turneului de la Istanbul, după o revenire spectaculoasă în fața Donnei Vekic (21 de ani, 45 WTA), scor 3-6, 7-6, 6-1.

Primul set s-a desfășurat sub semnul dominării serviciului lui Vekic. Procentajul excelent al punctelor câștigate pe primul serviciu, peste 70 la sută, a pus-o pe Irina în dificultate, cedând setul în 41 de minute.

Actul secund părea reeditarea primului. Vekic s-a desprins rapid la 4-2, apoi a servit în două rânduri pentru a închide partida. Begu a salvat o minge de meci la scorul de 6-5, apoi s-a dezlănțuit. În tie-break a cedat un singur punct, în timp ce în setul 3 a defilat.

Begu a eliminat erorile neforțate și a profitat de dublele greșeli ale Donnei, pentru a câștiga 6-1, în doar 30 de minute.

Irina Begu se va duela în semifinalele competiției cu Pauline Parmentier, beneficiara abandonului numărul 2 WTA, Caroline Wozniacki (vezi detalii AICI!).

11.500 de dolaria obținut Irina Begu pentru accederea în această fază a competiției