SPORTURI  »  TENIS  »  ROLAND GARROS

VIDEO+FOTO După 500 de zile, Federer revine cu o victorie la Roland Garros! Evoluție electrizantă a elvețianului

Roger Federer (39 de ani, 8 ATP) l-a învins în primul tur la Roland Garros pe Denis Istomin (34 de ani, 204 ATP), scor 6-2, 6-4, 6-3. +15   FOTO

Articol de GSP - Publicat luni, 31 mai 2021 19:17 / Actualizat luni, 31 mai 2021 21:06

Înfruntarea de pe „Philippe-Chatrier” a fost prima pentru Federer la RG după o pauză de doi ani. Campion în 2009 la Paris și finalist în alte 5 rânduri, Federer nu a avut nicio emoție, eliminându-l pe Istomin în doar o oră și 33 de minute.

Roger Federer, victorie entuziasmantă la Roland Garros

+11 FOTO
  • Sursă foto: Guliver/Getty Images

Una dintre loviturile preferate ale lui Federer în partida cu Istomin a fost slice-ul de forehand, contra căreia jucătorul uzbek a găsit rar replică.

Fiecare lovitură a lui Federer mă face să mă simt ca un jucător îngrozitor de tenis
Mats Wilander

În turul al doilea, Federer va da piept cu Marin Cilic, 32 de ani, 47 ATP, care a trecut de Arthur Rinderknech, 7-6, 6-1, 6-2.

Cred că încrederea îți câștigă multe meciuri și îți dă claritate. Simți că va merge așa cum vrei tu în cele mai importante momente
Roger Federer, după meci

VIDEO Rezumatul meciului dintre Roger Federer șI Denis Istomin

Roger Federer, victorie lejeră cu Denis Istomin la Roland Garros. Cifrele elvețianului:

• 48 de puncte direct câștigătoare
  • 19/24 de mingi la fileu adjudecate
  • 8 ași, 0 duble greșeli
  • 15/19 puncte câștigate pe al doilea serviciu

487 de zileau trecut de la ultimul meci jucat de Federer la un turneu de Mare Șlem

Citește mai multe știri din tenis:

Bianca Andreescu, implicată într-un meci colosal la Roland Garros » S-a terminat 9-7 în decisiv, după 3 ore și 23 de minute

Sorana Cîrstea, prestație dominantă în primul tur de la Roland Garros! Konta, fără replică