SPORTURI  »  TENIS  »  WIMBLEDON 2017

ROGER FEDERER, UNICUL! Victorie fără istoric la Wimbledon și record absolut, 8 turnee la Londra, 19 Grand Slam-uri! + o performanță nemaivăzută de 41 de ani

Articol de GSP - Publicat duminica, 16 iulie 2017 17:52

Roger Federer a devenit singurul jucător din istorie cu 8 trofee pe iarba de la Wimbledon, acolo unde era la egalitate cu Pete Sampras. Elvețianul în vârstă de 35 de ani s-a impus în finala din 2017 împotriva croatului Marin Cilic, 6-3, 6-1, 6-4.

• Roger Federer este la al optulea trofeu la Wimbledon, record absolut, în a 11-a finală la turneul londonez;
  • Roger Federer a atins cota 19 trofee de Grand Slam, alt record absolut în Era Open. Al doilea în clasament este Rafael Nadal, cu 15, urmat de Pete Sampras, 14;

Federer s-a impus pentru prima oară la Wimbledon după 2012. Au trecut 14 ani de când elvețianul considerat cel mai mare jucător din istorie a ridicat pentru prima oară singurul trofeu de Grand Slam disputat pe iarbă.

Federer a egalat performanța lui Bjorn Borg, de a câștiga Wimbledonul fără să piardă un set. Borg a reușit această performanță în urmă cu 41 de ani, în 1976. E pentru a cincea oară în turneul masculin când se întâmpla asta, cu tot cu meciurile disputate înainte de Era Open. La 35 de ani și 342 de zile, Federer a devenit cel mai bătrân jucător din Era Open care se impune la Wimbledon.

Este pentru prima oară din 2009 când Roger Federer câștigă două Grand Slam-uri într-un singur an: Australian Open și Wimbledon.

5 titluriare Roger Federer în 2017: Australian Open, Miami, Indian Wells, Halle, Wimbledon

70 de prezențela turnee de Grand Slam are Federer, egalând acest record al lui Fabrice Santoro

Primul set, 6-3 FEDERER. După un start ezitant, în care a părut că are emoții pe propriul serviciu, salvând mai multe mingi de break, Roger Federer și-a revenit în fire și s-a desprins la 2-2. Ajuns la 5-3, pe fondul unui joc variat, în care a combinat dreapta impecabilă cu scurtele la fileu, Federer a făcut din nou breakul, 6-3.

Al doilea set, 6-1 FEDERER. Moment ciudat în setul secund, început sub dominația absolută a lui Federer. La 3-0 pentru elvețian, cu break, Cilic a cerut intervenția medicilor și a izbucnit în lacrimi. După câteva minute bune de plâns, croatul a revenit în joc și a continuat meciul, nepărând să reușeașcă să se miște ca înainte. Federer a confirmat setul, fără milă, și s-a pregătit pentru un nou set.

2017 07 16t140358z 1490630047 rc14f84dd180 rtrmadp 3 tennis wimbledon

Al treilea set, 6-4 FEDERER. Cilic a cerut din nou intervenția medicilor între seturi, iar plasurele aplicat pe talpă i-a mai ușurat din mișcare. Croatul a ținut setul până la 3-3, până când Federer a reușit să-i fisureze serviciul. Apoi, elvețianul și-a ținut serviciul, a luat punctele care îi erau necesare și a închis un meci pentru istorie.