SPORTURI  »  TENIS  »  CUPA DAVIS

România va întîlni Ucraina în Cupa Davis

Articol de GSP - Publicat duminica, 07 martie 2010 00:00

Echipa de Cupa Davis a Ucrainei a învins Letonia în primul tur al Grupei I din Zona Euro-Africană şi va întîlni România în turul doi.

În primul meci, Illia Marcenko l-a învins, vineri, pe letonul Andis Juska, scor 6-3, 6-2, 6-4. Tot vineri, Serghei Stahovski (Ucraina) s-a impus în faţa letonului Deniss Pavlovs, cu scorul de 6-2, 6-3, 6-4. Sâmbătă, perechea letonă Andis Jusla/Deniss Pavlovs a învins, cu scorul de 7-6 (7/4), 6-3, 6-2, cuplul Serghei Bubka/Serghei Stahovski.

Serghei Stahovski a adus Ucrainei calificarea în turul doi, impunându-se, duminică, în faţa letonului Andis Juska, scor 6-2, 5-7, 6-4, 7-6 (7/2). România si Ucraina nu s-au întâlnit niciodată în Cupa Davis, iar dacă vor câştiga partida din cadrul Grupei I a Zonei Euro-africane, Victor Hănescu şi colegii săi vor juca, în septembrie, în barajul pentru promovarea în Grupa Mondială. În caz contrar, ei vor juca pentru rămânerea în Grupa I.

În echipa Ucrainei, care îl are ca şi căpitan pe Orest Tereşciuk, cel mai bine clasat este jucătorul Serghei Stahovski, în vârstă de 24 de ani, care ocupă locul 70 în clasamentul ATP. Cea mai bună clasare din cariera lui Stahovski a fost în luna noiembrie a anului 2009, când sportivul a ocupat poziţia 54 în ierarhia mondială.

Al doilea jucător din echipa ucraineană, Ilia Marcenko (22 de ani) se află în cea mai bună perioadă a carierei sale, ocupând locul 84 în clasamentul ATP. El este singurul jucător din echipa Ucrainei care a jucat împotriva unui tenisman român, în 2009, când a fost învins de Victor Hănescu, scor 6-3, 6-4, în optimile turneului de la Sankt Petersburg.

Ivan Sergheiev, în vârstă de 22 de ani, este al treilea jucător ucrainean din clasamentul ATP, ocupând locul 163, cel mai bun din cariera sa. Serghei Bubka ocupă, la vârsta de 23 de ani, locul 209 în ierarhia mondială, însă în luna august a anului trecut s-a clasat pe poziţia 176, aceasta fiind cea mai bună clasare a sa.

Echipa de Cupa Davis a României a ratat menţinerea în Grupa Mondială, fiind învinsă, cu scorul general de 3-2, de Suedia, în întâlnirea de baraj de la Helsingborg. România a evoluat ultima dată în prima grupă euro-africană în anul 2002, când a reuşit să se califice în barajul de promovare în grupa mondială. La baraj a învins Slovacia, în deplasare, scor 4-1.

Sursă: Mediafax

În primul meci, Illia Marcenko l-a învins, vineri, pe letonul Andis Juska, scor 6-3, 6-2, 6-4. Tot vineri, Serghei Stahovski ( Ucraina) s-a impus în faţa letonului Deniss Pavlovs, cu scorul de 6-2, 6-3, 6-4. Sâmbătă, perechea letonă Andis Jusla/Deniss Pavlovs a învins, cu scorul de 7-6 (7/4), 6-3, 6-2, cuplul Serghei Bubka/Serghei Stahovski.