SPORTURI  »  TENIS  »  WIMBLEDON

Românii au făcut un meci senzațional în semifinala de dublu de la Wimbledon » Echipa lui Tecău merge în finală

Articol de GSP - Publicat joi, 09 iulie 2015 10:16

Horia Tecău și Jean Julien Rojer au cîștigat prima semifinală de la dublu la Wimbledon împotriva perechii formate din Florin Mergea și Bopanna în 5 seturi, 4-6, 6-2, 6-3, 4-6, 13-11.

Meciul a început cu un break din partea cuplului Tecău/Rojer, însă setul s-a încheiat cu victoria lui Mergea și Bopanna, scor 6-4.

Setul secund a început echilibrat și la scorul de 2-2, Rojer a făcut break-ul după ce a finalizat un smash. La 2-5 aceeași echipă a mai reușit un break și își asigurase deja setul.

Setul trei a început la fel de echilibrat, însă la scorul de 3-3 s-a rupt jocul și Horia cu Jean-Julien au cîștigat cu 6-3.

Cuplul format din Mergea și Bopanna a revenit și a cîștigat setul patru cu 6-4. În decisiv cîștig de cauză a avut perechea

Anul acesta, Horia Tecău și Florin Mergea s-au mai înfruntat de 4 ori, primul impunîndu-se de fiecare dată. Prima dată a fost la Australian Open, în sferturile de finală, cînd Mergea juca alături de Dominic Inglot. Situație similară și la Miami, în primul tur. Celelalte două dueluri au avut loc pe zgură, cînd deja Florin juca în echipă cu Rohan Bopanna: în "optimi" la Roma și în turul al treilea la Roland Garros.

Tecău și Rojer vor juca în finală împotriva echipei cîștigătoare din meciul Jamie Murray/John Peer și Jonathan Erlich/Philipp Petzschner.

Citește mai jos desfășurarea liveTEXT a meciului:

Florin Mergea/Rohan Bopanna 6-4 / 2-6 / 3-6 / 6-4 / 11-13 Horia Tecău/Jean-Julien Rojer

9-10

Game! S-au făcut 60 de minute de cînd a început setul decisiv și nici unul dintre cei 4 jucători nu ia piciorul de pe accelerație

9-9

Game! Serviciul lui Bopanna este distrugător și nu dă nici o speranță adversarilor care n-au luat nici un punct în acest game

8-9

Game! Meciul rămîne încrîncenat și nimeni nu vrea să renunțe prea ușor. Cele trei ore scurse pînă acum par să nu-i afecteze pe cei 4 tenismeni

8-8

Game! Mergea reușește un nou game alb și scorul e din nou egal

7-8

Game! Tecău își face serviciul cronometrul oficial arată că acest meci se joacă de peste trei ore

4-5

Game! Niciuna dintre cele două echipe nu riscă și în continuare se merge cap la cap

4-4

Game! Mergea continuă să servească bine și nu-și pierde serviciul

3-4

Game! Rojer și Tecău revin de la 0-30 și cîștigă. Punctul meciului a fost finalizat de Bopanna care a triumfat la capătul unei faze superbe

1-2

Game! Tecău își dovedește și el calitatea pe propriul serviciu și face un game alb

1-1

Game! Bopanna a rezolvat game-ul cu serviciul său puternic, care l-a obligat pe Tecău să trimită în aut

0-1 setul 5

Game! Tecău și Rojer deschid setul decisiv cu un game cîștigat lejer

6-4 - finalul setului 4

Game! Bopanna servește extraordinar și meciul se duce în set decisiv

5-4

Game! Rojer și Tecău rezistă în acest set, însă Bopanna va servi pentru a merge în decisiv

5-3

Game! Mergea finalizează încă o dată pe serviciul lui Bopanna, după ce în prealabil recuperase două mingi de break

4-3

Game! Rojer servește bine, Tecău stă la fileu și trimite decisiv între Mergea și Bopanna

4-2

Game!  Cele două echipe ne oferă un spectacol superb și sîntem aproape să vedem asta și în setul 5

3-2

Game! Tecău încheie game-ul 5, reușind cîteva servicii bune

3-1

Game! Rojer trimite pe direcția lui Bopanna, indianul e pe fază și trimite o minge bine plasată

2-1

Game! Rojer închide punctul la capătul unu schimb super de mingi

2-0

Game! Bopanna și Mergea cîștigă pe propriul serviciu și sîntem aproape să vedem 5 seturi

1-0 - setul 4

Break! Bopanna și Mergea fac break-ul încă din start

3-6 - finalul setului 3

Break! Tecău prinde un lung de linie perfect și încheie setul 3. Horia și Jean-Julien au preluat conducerea

3-5

Game! Cuplul Tecău/Rojer pare sudat mai bine și e la un singur game de cîștigarea celui de-al treilea set

3-4

Break! Tecău și Rojer reușesc primul break și iau prima opțiune la cîștigarea setului 3

3-3

Game! 24 de minute au trecut din acest set trei și nici una dintre cele două echipe nu se distanțează

3-2

Game! Se merge cap la cap în acest game trei, fiecare echipă reușind să-și facă serviciul

2-2

Game! Rojer închide game-ul la 40-30 și egalează pe tabelă

2-1

Game! Jocul pare identic cu cel din precedentele două seturi, cînd s-a mers cap la cap pînă la 2-2, după care fiecare echipă s-a distanțat pe rînd

1-1

Game! Servicii impecabile realizate de Horia Tecău, care a reușit și un as

1-0 - setul 3

Game! Bopanna și Mergea revin spectaculos după ce au fost conduși pe propriul serviciu cu 15-40

2-6 - FINAL SET 2

Game! După aproape o oră de joc, Tecău și partenerul său egalează la seturi și vom avea cel puțin patru seturi

2-5

Break! Perechea Horia Tecău/Jean-Julien Rojer sînt foarte aproape să egaleze la seturi

2-4

Game! Tecău servește și el foarte bine și încheie game-ul cu un as

2-3

Break! Jean-Julien Rojer a finalizat cu un smash game-ul și echipa sa a făcut primul break din acest set doi

2-2

Game! Meci echilibrat în această semifinală, ambele formații arătînd de ce au ajuns pînă în această fază

2-1

Game! Horia trimite mingea decisivă în aut și perechea Mergea Bopana își face serviciul

1-1

Game! Tecău și Rojer revin și cîștigă relativ simplu game-ul doi din setul secund

1-0 - SETUL 2

Game! Bopanna a servit din nou foarte bine și de unde părea că vor fi outsideri după începutul meciului, perechea formată din Rohan și Florin Mergea are prima șansă la cîștigarea jocului

6-4 - FINAL SET 1

Break! Meci întors superb de Mergea și Bopanna. Românul a fost cel care a încheiat punctul ce a decis cîștigătorii primului set

5-4

Game! Bopanna servește senzațional și ajunge la 5 ași în acest meci

4-4

Game! Meciul rămîne în continuare strîns și situația pe tabelă la fel

4-3

Game! Mergea și Bopanna conduc la finalul celui mai frumos punct de pînă acum al meciului

3-3

Game! Tecău finalizează perfect ultima minge și Bopanna nu mai are cum să ajungă la ea

3-2

Game! Bopanna servește foarte bine, chiar și serviciul al doilea îi iese, și își aduce echipa în avantaj

2-2

Break! Perechea Mergea/Bopanna revine în forță și egalează. După 13 minute scorul e 2-2

1-2

Game! Florin și Bopanna cîștigă greu primul lor game. Mergea a făcut și prima dublă greșeală a meciului.

0-2

Game! Start perfect de meci pentru Horia și Jean. Cei doi fac un game alb

0-1

Break! Perechea Tecău/Rojer începe perfect meciul și cîștigă primul break, după ce Bopanna trimite ultima minge în fileu

0-0

A început meciul! Bopanna servește!

13:35

Ambele perechi au ieșit la încălzire!

Știrea inițială

Perechea Horia Tecău/Jean-Julien Rojer (România/Olanda), cap de serie numărul 4, va întîlni în penultimul act cuplul Florin Mergea/Rohan Bopanna (România/India).

Anul acesta, Horia Tecău și Florin Mergea s-au înfruntat de 4 ori, primul impunîndu-se de fiecare dată. Prima dată a fost la Australian Open, în sferturile de finală, cînd Mergea juca alături de Dominic Inglot. Situație similară și la Miami, în primul tur. Celelalte două dueluri au avut loc pe zgură, cînd deja Florin juca în echipă cu Rohan Bopanna: în "optimi" la Roma și în turul al treilea la Roland Garros.

În cealaltă semifinală confruntarea se va da între perechea Jamie Murray/John Peer și Jonathan Erlich/Philipp Petzschner.