Redacția GSP și echipa de investigații te invită să sprijini jurnalismul apăsând butonul DA!

Publicitatea pe net este vitală ca să putem produce în continuare investigațiile, știrile despre sport și faptele pe care le regăsești zilnic aici. Așa că avem nevoie de acceptul tău ca să-ți oferim, în continuare, jurnalism independent, în timp real și verificat.

DA, AM ÎNȚELES

TENIS    •   WTA ROMA

Sharapova, început cu dreptul la turneul de la Roma » Victorie în decisiv pentru rusoaică şi o nouă adversară dificilă în turul 2

Articol de Alexandru StănilăJURNALISPORT Marti, 15 Mai

După ce, săptămâna trecută, Maria Sharapova (31 de ani, 40 WTA) a reuşit una dintre cele mai bune performanţe din acest an, ajungând până în sferturile de finală de la Madrid, rusoaica a început cu dreptul şi turneul de la Roma, după ce a trecut în primul tur de australianca Ashleigh Barty (22 de ani, 18 WTA), scor 7-5, 3-6, 6-2, într-o partidă maraton, care a durat 2 ore şi 33 de minute.

Pe o vreme care a devenit din ce în ce mai răcoroasă pe Next Gen Arena din Roma, Sharapova şi-a adjudecat primul set cu scorul de 7-5 în faţa favoritei cu numărul 16 din capitala Italiei, după două break-uri obţinute la scorurile de 1-1, respectiv 5-5.

În actul secund, Sharapova nu a mai reuşit să fie la fel de constantă în joc şi a suferit destul de mult pe propriul serviciu. Cele 6 mingi de break salvate de rusoaică au fost insuficiente pentru a o opri pe australiancă, iar Barty s-a impus cu scorul de 6-3, împingând partida în decisiv.

În setul trei, Masha a tranşat momentul psihologic de la scorul de 1-1 în favoarea sa. Fostul lider mondial a revenit de la 0-40 şi a reuşit să îşi facă serviciul, fapt care i-a oferit multă încredere pentru restul actului decisiv. În cele din urmă, tripla câştigătoare de la Roma s-a impus cu 6-2, trecându-şi în cont două game-uri câştigate pe serviciul australiencei.

A fost a zecea victorie din tot atâtea posibile pentru Maria Sharapova în primul tur al turneului de la Roma, prima venind în anul 2004. Jucătoarea din Rusia o va întâlni pe slovaca Dimonika Cibulkova (29 de ani, 34 WTA) în turul secund, joc care se va disputa miercuri.

3-3 este raportul victoriilor în duelul dintre Sharapova şi Cibulkova, ultima partidă dintre cele două având loc în 2014, la Australian Open, când slovaca a avut câştig de cauză