SPORTURI  »  TENIS  »  MOSCOVA

Simona Halep a zdrobit-o pe Anastasia Pavliucenkova şi e în finala de la Moscova!

Articol de GSP - Publicat sambata, 19 octombrie 2013 00:00 / Actualizat sambata, 19 octombrie 2013 15:54

Românca Simona Halep nu i-a lăsat nici o şansă rusoaicei Anastasia Pavliucenkova, număr 30 WTA, şi a cîştigat cu 6-2, 6-1 în semifinalele turneului de la Moscova! Halep, 22 de ani, s-a calificat în finala competiţiei, acolo unde o aşteaptă australianca Samantha Stosur.

Simona Halep nu a pierdut vremea cu Anastasia Pavliucenkova, românca evoluînd impecabil pe hardul de la Moscova. Pe fondul unei evoluţii perfecte de pe fundul terenului, agresivă şi fără greşeli neforţate, Simona a pierdut doar trei gameuri şi a păşit în finală! Ar putea fi al cincilea trofeu al anului pentru româncă în acest an, după victoriile de la Nürnberg, 's-Hertogenbosch, Budapesta şi New Haven.

47-17 este raportul dintre victorii şi înfrîngeri în 2013 al Simonei Halep! Finala de mîine va fi transmisă de Digisport şi va fi liveTEXT pe GSP.RO.

În finala de la Moscova, Simona Halep va da de Samantha Stosur, australianca ce a trecut de rusoaica Svetlana Kuzneţova, scor 6-2, 6-4.

Desfăşurarea meciului Halep-Pavliucenkova:
Setul 1: 6-2. Rusoaica a servit prima, iar Halep a profitat de ezitările ei şi a cîştigat primul game al meciului, la 30. Românca şi-a apărut apoi serviciul, 2-0. A urmat o revenire de la 40-0 şi o lovitură de dreapta superbă, iar Halep a reuşit al doilea break al meciului, distanţîndu-se în primul set! După un game pe propriul serviciu cîştigat cu emoţii, Halep a pierdut primul ei joc din set, scorul devenind 4-1. Apoi, pe fostul unor greşeli neforţate combinate cu ezitări în punctele lungi, Simona a cedat pe propriul serviciu, la 30. S-a revanşat în jocul imediat următor, cînd a pus presiune pe rusoaică, s-a mişcat mult şi a dus scorul la 5-2. Apoi a închis setul cu autoritate, cu al treilea as al setului.

Setul 2: 6-1. Halep a început al doilea set în aceeaşi notă în care l-a terminat pe primul. Break şi şi-a apărat serviciul, 2-0. A urmat un nou break, fără istoric, iar Simona părea decisă să încheie rapid situaţia din teren. Rusoaica a cerut intervenţia medicului, acuzînd o durere la braţul drept, după care a cedat un nou joc, 4-0. 3 gameuri mai tîrziu, Halep a profitat de a doua minge de meci şi a închis partida!