SPORTURI  »  TENIS  »  ROLAND GARROS

Simona Halep // FOTO: Reuters +9   FOTO
Simona Halep // FOTO: Reuters

Articol de - Publicat marti, 28 mai 2019 20:40

Simona Halep (27 de ani, 3 WTA) a câștigat partida cu Ajla Tomljanovic (26 de ani, 47 WTA) din turul I de la Roland Garros, scor 6-2, 3-6, 6-1.

• În turul următor Simona o va întâlni pe jucătoarea din Polonia Magda Linette (87 WTA), care a trecut de Chloe Paque, scor 3-6, 6-1, 6-2.

Campioana de anul trecut a intrat pe noul "Chatrier" de mână cu Elise, o fetiță care va păstra cu grijă această amintire. Soarele era și el prezent, într-o zi în care s-a tot ascuns și a făcut schimb de roluri cu ploaia, astfel că zgura a devenit mai greoaie.

Vântul a venit și el la petrecere, iar condițiile s-au dovedit nu tocmai prielnice pentru tenis. În tribune, spectatorii erau îmbrăcați de toamnă.
Simona Halep cu topul său fără mâneci, care-i subliniază brațele antrenate, a început zburdând primul set, continuând povestea din 2018.

A fost comandatul întâlnirii, plasând lovituri câștigătoare în toate colțurile. Acest lucru s-a văzut și în statistică, românca reușind șase lovituri direct câștigătoare, față de doar trei ale puternicei australience.

După două meciuri care au ajuns în decisiv, părea că arena centrală din complexul de la Porte d’Auteuil va consuma o partidă în minimum de seturi.

Nivelul de joc al Simonei a scăzut în partea a doua, când câteva lovituri pe tușă ale Aljei Tomljanovic au deraiat-o. Lipsită de inspirație la scurte, presată la serviciu, campioana en titre a cedat inițiativa și a lăsat-o pe adversara sa să dicteze ritmul în care s-a jucat.

Pierdută în spatele liniei de fund, Simona nu a mai găsit lungimea din primul set a loviturilor, a făcut mai multe greșeli neforțate și s-a înclinat cu 3-6.

Butoanele de avarie nu s-au aprins însă. Un set pierdut nu e un motiv de pierdere a încrederii, mai ales pentru cineva care a trecut prin atât de multe cum este Simona Halep.

A reușit cinci game-uri consecutive în decisiv și a avut serviciul pentru a închide partida. Suspansul s-a mai prelungit câteva minute, însă românca a ţnchis meciul două game-uri mai târziu, după o acțiune în care a urcat spre fileu și pe care a închis-o cu o dreaptă câștigătoare și cu un zâmbet. A fost 6-2, 3-6, 6-1 într-o oră și treizeci și cinci de minute. Campioana merge mai departe, cu multă încredere!

• Semifinale: Naomi Osaka

Simona Halep este în acest moment ieșită din calcule pentru locul 1 WTA (Detalii AICI)

***

FINAL » Simona Halep - Ajla Tomljanovic 6-2 / 3-6 / 6-1

6-1 BREAK, SET ȘI MECI HALEP! Simona s-a calificat în turul 2 de la Roland Garros după un meci de o oră și 35 de minute
5-1 BREAK TOMLJANOVIC!
Simona nu reușește să închidă meciul după ce adversara a reușit un break. Meciul se mai prelungește.
5-0 BREAK HALEP!
Tomljanovic s-a pierdut și este demolată de Simona Halep, care trimite lovituri câștigătoare la foc automat. Simona servește acum pentru meci
4-0 GAME HALEP!
DESCĂTUȘATĂ! Simona Halep reușește un game alb și se desprinde categoric în setul decisiv
3-0 BREAK HALEP!
Simona are un nou forehand de excepție și duce scorul la 3-0
2-0 GAME HALEP!
Game dificil peste care a trecut Simona. A avut 40-0, dar australianca a revenit și chiar a avut o minge de break. Până la urmă Halep a întors soarta break-ului
1-0
BREAK HALEP! Simona e din nou agresivă, lovește foarte exact și începe în forță setul decisiv reușind primul break

SETUL 3:

3-6 BREAK ȘI SET TOMLJANOVIC: Halep e tot mai nervoasă, greșește mult și australianca profită din plin. Este 1-1 la set-uri
3-5 BREAK HALEP:
Ce break reușește Simona! Punctul decisiv a fost un passing ce a ridicat publicul în picioare.
2-5 BREAK TOMLJANOVIC:
Probleme pentru Simona care își pierde din nou serviciul șși acum Ajla servește pentru set
2-4 GAME TOMLJANOVIC:
Australianca are tot mai multă ușurință în a-și câștiga serviciul. E game alb
2-3 GAME HALEP!
Simona revine rapid și întrerupe o serie a adversarei. Are în continuare de recuperat un break
1-3 GAME TOMLJANOVIC!
Se înmulțesc greșelile pentru Simona, iar adversara prinde tot mai multă încredere. Se distanțează pentru prima dată la două game-uri
1-2 BREAK TOMLJANOVIC!
Halep a cedat un raliu, iar adversara a profitat de cele dou[ mingi de break. E primul break pentru australiancă
1-1 GAME TOMLJANOVIC:
Se reface egalitatea pe tabelă. Australianca începe și ea mai bine setul secund
1-0 GAME HALEP:
Simona începe bine și setul secund. Își câștigă primul serviciu din setul secund. Statistica primului set arată că Halep a dominat categoric partida
SETUL 2

6-2 BREAK ȘI SET HALEP! Simona închide acest set în care a arătat un joc foarte solid și o dispoziție excelentă de joc! Doar 28 de minute a durat primul set
5-2 GAME HALEP:
Chiar dacă a comis două greșeli neforțate demonstrând că backhandul nu funcționează foarte bine, Simona și-a câștigat din nou serviciul și se apropie la doar un game de primul set.
4-2 GAME TOMLJANOVIC:
Australianca a mai echilibrat partida. Reușește să închidă punctele mai ușor și își câștigă pentru a doua oară serviciul. A fost un game alb pentru adversara Simonei
4-1 GAME HALEP:
Continuă marșul Simonei Halep. În continuare sportiva noastră caută să închidă punctele repede, dorind probabil să aibă parte de un meci scurt. Este foarte agresivă și controlează aproape fiecare punct. De această dată a surprins cu două forehand-uri de excepție
3-1 GAME TOMLJANOVIC:
Vine și primul game pentru australiancă. Adversara Simonei sparge gheața, dar și de această dată a avut emoții din cauza jocului foarte agresiv al fostului lider WTA
3-0 GAME HALEP:
Simona și-a câștigat cu destul emoții acest serviciu. Campioana de la RG de anul trecut încearcă să încheie repede punctele și de asta a și comis câteva greșeli. A întors de la 15-40 și a reușit să ducă scorul la 3-0
2-0 BREAK HALEP:
Start foarte bun! Simona e într-o dispoziție foarte bună de joc. Australianca face o greșeală neforțată ce duce la primul break al meciului
Simona are un start solid de meci. Și-a câștigat ușor serviciul. A încheiat primul game cu un as!
SETUL 1: A început meciul!