SPORTURI  »  TENIS  »  ROLAND GARROS 2019

SIMONA HALEP - AMANDA ANISIMOVA // Simona Halep, al 12-lea sfert de finala de Grand Slam » Ce a făcut până acum + cifră uluitoare la Roland Garros

Simona Halep // FOTO: Reuters +12   FOTO
Simona Halep // FOTO: Reuters

Articol de - Publicat marti, 04 iunie 2019 21:43

Simona Halep (27 de ani, 3 WTA) și americanca Amanda Anisimova (17 ani, 51 WTA) vor juca miercuri de la ora 15:00 în sferturile de finală de la Roland Garros. Partida va fi liveTEXT pe GSP.ro și în direct la Eurosport.

Acesta va fi pentru a 12-a oară când Simona Halep joacă într-un sfert de finală la un turneu de Grand Slam.  În cele unsprezece dăți precedente ea a înfruntat pentru un loc în semifinale la un turneu de Mare Șlem o jucătoare nu mai jos de locul 28

Prima prezență a româncei într-o astfel de fază a venit în 2014, la Australian Open, pe când avea 22 de ani.

Ocupa poziția 11 în clasamentul mondial și a întâlnit-o pe Dominika Cibulkova, 24 WTA. Emoțiile și lipsa experienței nu i-au permis să joace și a părăsit terenul învinsă. În același an aveau să vină alte două sferturi de finală, la Roland Garros și Wimbledon, ambele câștigate.

În anii următori, ea a parcurs de mai multe ori drumul spre sferturi de finală, ajungând să se prezinte la întâlnirea de mierucuri cu un raport victorii-înfrângeri de 6-5. Dintre cele câștigate trei sunt la Roland Garros, în 2014, 2017 și 2018, de fiecare dată Halep a parcurs drumul până în finală. În rest mai are victorii la Wimbledon 2014, US Open 2015 și Australian Open 2018.

În cele 11 sferturi de finală ea a întâlnit două jucătoare de Top 30, patru de Top 20 și cinci de Top 10, de aici vine ineditul întâlnirii cu Amanda Anisimova.

Cum s-a descurcat Simona Halep în sferturile de finală la turneele de Grand Slam

Australian Open 2014 - Înfrângere

Dominika Cibulkova 24 WTA, favorită 20: 3-6, 0-6. Primul „sfert” de Mare Șlem al carierei, venea după victoria în fața Jelenei Jankovici, numărul 8 mondial, și a fost copleșită de emoții și de o Cibulkova care a mers apoi până în finală.

dominika cibulkova

Roland Garros 2014 - victorie

Svetlana Kuznetsova 28 WTA: favorită 27 6-2, 6-2. O partidă disputată pe arena „Suzanne Lenglen” pe care românca a controlat-o de la început până la sfârșit. Era primul "sfert" în turneul pe care îl câștigase la junioare în 2008

svetlana kuznetsova

Wimbledon 2014 - victorie

Sabine Liscki 19 WTA, favorită 19: 6-4, 6-0. O întâlnea pe finalista ediției precedente, o jucătoare cu serviciu monstruos și un joc potrivit pentru iarbă, dar a ținut ferm meciul în mână și a încheiat glorios, cu un set alb.

sabine lisicki

Australian Open 2015 - înfrângere

Ekaterina Makarova 11 WTA, favorită 10: 4-6, 0-6. S-a repetat situația din sezonul anterior, deși experiența ei crescuse. E meciul după care a spus că nu va mai renunța la luptă și că va da totul pe teren.

ekaterina makarova

US Open 2015 - victorie

Victoria Azarenka 20 WTA, favorită 20: 6-3, 4-6, 6-4. Meci de mare intensitate, întrerupt din cauza ploii și reluat, o victorie muncită, entuziasmantă în fața bielorusei care era pregătită de fostul ei antrenor, Wim Fissette pentru cel mai lung parcurs la US Open.

simona halep victoria azarenka

Wimbledon 2016 - victorie

Angelique Kerber 4 WTA, favorită 4: 5-7, 6-7 (2). Revenea într-un sfert de finală major după aproape un an și pierdea strâns cu cea care în 2016 atingea cea mai bună formă a ei. Meci pe muchie, decis de câteva mingi în prelungiri

angelique kerber

US Open 2016 - înfrângere

Serena Williams 1 WTA, favorită 1: 2-6, 6-4, 3-6. O înfruntare cu americanca într-un turneu major după 5 ani, dar prima de când românca a urcat în Top 10. Un set secund de un nivel foarte înalt jucat de Simona.

serena williams

Roland Garros 2017 - victorie

Elina Svitolina 6 WTA, favorită 5: 3-6, 7-6 (6), 6-0. Una dintre cele mai dramatice victorii, revenind aproape miraculos de la 3-6, 1-5 și salvând o minge de meci în fața celei care o învinsese în finala de la Roma, cu două săptămâni înainte

elina svitolina

Wimbledon 2017 - înfrângere

Johanna Konta 7 WTA, favorită 6: 7-6 (2), 6-7 (5), 4-6. Meciul care, odată câștigat, ar fi dus-o în premieră pe primul loc în lume. A avut două mingi de victorie în tie-break-ul setului secund, dar a cedat. Considerată una dintre partidele anului.

simona halep johanna konta

Australian Open 2018 - victorie

Karolina Pliskova 6 WTA, favorită 6: 6-3, 6-2. Un duel liniștit într-un turneu agitat, o zi mai ușoară după emoțiile din turul al 3-lea și cele care aveau să vină în semifinale și finală. Pliskova spunea după că nu știe cum să joace contra româncei

karolina pliskova

Roland Garros 2018

Angelique Kerber 12 WTA, favorită 12: 6-7 (2), 6-3, 6-2. Germanca a pornit lansat, conducând cu 4-0 în primul set, Simona a revenit și chiar dacă nu l-a câștigat, a recăpătat luciditatea jocului pentru actele următoare