SPORTURI  »  TENIS  »  GIPPSLAND TROPHY

SIMONA HALEP - ANASTASIA POTAPOVA 6-4, 6-4. VIDEO + FOTO Simona Halep, victorie la primul meci oficial din 2021! Joc excelent prestat de româncă

Articol de - Publicat luni, 01 februarie 2021 11:30 / Actualizat luni, 01 februarie 2021 11:33

Simona Halep (29 de ani, 2 WTA) a învins-o pe rusoaica Anastasia Potapova (19 ani, 101 WTA), în turul secund al Gippsland Trophy, turneu organizat la Melbourne, ca pregătire pentru Australian Open, scor 6-4, 6-4.

• Simona Halep va juca în turul III cu învingătoarea partidei dintre Laura Siegemund și Destanne Aiava

Simona Halep, victorie cu Anastasia Potapova în primul meci oficial din 2021

Jucătoarea noastră a avut parte de un meci tare la startul oficial al anului, Potapova reușind de multe ori s-o pună în dificultate. Meciul a fost unul echilibrat, dar valoare și experiența Simonei și-au spus cuvântul în momentele cheie.

Primul set a început cu trei break-uri, dar Halep a oprit seria și a condus cu 3-1. Până la finalul setului, cele două jucătoare nu și-au pierdut serviciul, iar Simona s-a impus cu 6-4.

În setul doi, Potapova și-a ridicat nivelul jocului și a fost mai sigură în lovituri. Rusoaica a început tare și a condus cu 3-1, dar nu a reușit să mențină ritmul. Simona a egalat, iar la 4-4 a reușit încă un break. Ulterior, Halep a servit excelent și a câștigat partida, scor 6-4, 6-4, după o oră și 22 de minute.

Simona Halep - Anastasia Potapova 6-4, 6-4

6-4, GAME, SET, MECI Simona Halep: Halep câștigă game-ul și acest meci, calificându-se în turul III

5-4, Break Halep: Simona revine de la 15-40 și va servi pentru câștigarea meciului

4-4, Game Halep: Simona joacă excelent acest game, deși era pusă sub presiune de Potapova. Loviturile excelente și inspirat alese au făcut ca Halep să câștige acest game și să egaleze rapid scorul

3-4, Game Potapova: Rusoaica nu cedează și o pune din nou în dificultate pe Halep. Potapova a făcut un game sigur, fără greșeli, iar Simona este din nou condusă

3-3, Game Halep: Simona egalează, după două game-uri jucate excelent! Halep a fost mai sigură pe lovituri și a surprins-o de multe ori pe adversară. Halep a reușit asul cu numărul 5 în acest game

2-3, Break Halep: Simona și-a ridicat nivelul în acest game! A jucat foarte bine din punct de vedere tactic, controlând schimburile. Halep a alternat excelent loviturile și a pus-o pe Potapova în dificultate

+14 FOTO

1-3, Break Potapova: Rusoaica se distanțează. Potapova a pus presiune pe Halep, care nu a avut răspuns la loviturile rusoaicei. În plus, Simona a pierdut foarte ușor ultimele două puncte din game, după ce adversara a forțat

1-2, Game Potapova: Anastasia joacă cel mai bun tenis al său în aceste momente, dominând acest game. Potapova a variat mult loviturile, reușind să o surprindă de câteva ori pe jucătoarea noastră

1-1, Game Halep: Simona egalează rapid în acest set! Simona a fost aproape perfect în acest game, iar Potapova nu a putut rezista loviturilor venite de la româncă

0-1, Game Potapova: Anastasia este pentru prima dată la conducerea meciului. A câștigat primul game din set fiind ajutată de serviciul foarte puternic. În plus, rusoaica a fost mai sigură în lovituri, iar Simona nu a avut șanse

A început setul doi. Potapova serveșe prima

6-4, SET Simona Halep: Jucătoarea noastră câștigă primul set, după încă un game solid, în care a impus ritmul și nu i-a dat nicio șansă adversarei

5-4, Game Potapova: Și rusoaica face un game la zero, repetând scenariul din game-ul precendet. Potapova a servit excelent, iar Simona nu putut să-i pună probleme în schimburi

+14 FOTO

5-3, Game Halep: Simona câștigă cel mai scurt game din meci, fără să cedeze niciun punct. Halep a servit excelent, iar retururile venite de la Potapova nu i-au pus probleme

4-3, Game Potapova: Rusoaica a redus din diferență. Anastasia a jucat bine în acest game, fiind la conducerea punctelor. Simona s-a remarcat printr-un backhand în lung de linie, la care adversara nu a avut nicio replică

4-2, Game Halep: Simona este într-un moment foarte bun al jocului, fiind sigură la serviciu și controlând punctele. Potapova încearcă lovituri agresive și puternice, dar comite mai multe erori, de care Halep profită

3-2, Game Potapova: Anastasia reușește un game solid și reduce din diferență! Rusoaica a câștigat primul game pe propriul serviciu, după ce a controlat schimburile și nu i-a permis Simonei să trimită cele mia bune lovituri

3-1, Game Halep: Simona e prima care câștigă pe propriul serviciu în acest meci, după un game echilibrat, în care Potapova a avut două șanse de break. Halep a servit bine spre finalul game-ului, după ce a făcut o dublă greșeală, și a reușit doi ași

2-1, Break Halep: Simona e din nou în față! Simona a fost mai bună în acest game, fiind ajutată de un retur agresiv și bine plasat, care nu a lăsat-o pe Potapova să atace și să controleze punctele

1-1, Break Potapova: Anstastia egalează rapid. Halep a avut câteva momente de ezitare, greșeli neforțate și un punct în care a servit moale cu serviciul al doilea, iar Potapova a profitat imediat, atacând-o pe Simona și câștigând game-ul

1-0, Break Halep: Simona începe bine meciul și câștigă pe serviciul rusoaicei. Potapova a fost mai agresivă, dar a greșit de două ori în momentele decisive. Halep a închis game-ul un retur direct câștigător

Începe meciul. Potapova servește prima

Cele două jucătoare au intrat pe teren și au început încălzirea. Meciul va începe în curând

Halep este cap de serie numărul 1 la Gippsland Trophy. Românca a avut primul tur liber, dar are deja un meci la activ în anul 2021. Simona a învins-o pe Ashleigh Barty (1 WTA), într-un demonstrativ jucat la Adelaide, scor 3-6, 6-1, 10-8. Va fi primul duel direct cu Anastastia Potapova.

565.530 de dolarieste fondul total de premiere pentru Gippsland Trophy

VIDEO. Simona Halep așteaptă JO de la Tokyo: „Mi-aș dori foarte mult o medalie la Olimpiadă”

Simona Halep a ajuns la Melbourne » Mesajul campioanei înainte de Gippsland Trophy

Simona Halep o învinge pe Ashleigh Barty, după un meci electrizant la Adelaide! A fost 10-8 în supertiebreak