SPORTURI  »  TENIS  »  WTA WASHINGTON

VIDEO Sufocată de căldură! Simona Halep a abandonat la Washington, după ce pierduse primul set cu Anna Kalinskaya

Simona Halep a abandonat la Washington, după ce pierduse primul set cu Anna Kalinskaya. Captură: DigiSport +10   FOTO

Articol de GSP - Publicat joi, 04 august 2022 00:42 / Actualizat joi, 04 august 2022 01:38

Simona Halep (30 de ani, 16 WTA) a părăsit turneul de la Washington, după ce a abandonat în setul secund împotriva Annei Kalinskaya (23 de ani, 71 WTA), la scorul de 7-5, 2-0 pentru rusoaică.

Împotriva Annei Kalinskaya, Simona Halep a început teribil de slab meciul. Rusoaica s-a desprins la 4-0, după ce serviciul Simonei nu a funcționat deloc. Halep a reușit apoi o revenire spectaculoasă și a egalat, scor 5-5.

+6 FOTO

Simona Halep a abandonat la Washington

Pe serva ei, Simona a avut 40-0, însă a căzut din nou inexplicabil. Kalinskaya a profitat și a reușit să câștige primul set cu 7-5. Rusoaica a început determinată și setul secund, fiind mult mai agresivă. S-a desprins la 2-0, moment în care Halep a decis să renunțe, sufocată de căldura din SUA.

Nu așa aș fi vrut să câștig meciul, îmi pare rău pentru ea. Sper să fie bine.

- Anna Kaliskaya

Anna Kalinskaya va evolua în sferturi învingătoarea dintre Lin Zhu (97 WTA) și Kaia Kanepi (37 WTA).

Simona Halep - Anna Kalinskaya 5-6, 0-2

SETUL II

• Simona Halep abandonează!
  • 0-2: Kalinskaya e mult mai agresivă în debutul setului secund și se desprinde rapid.

SETUL I

• 5-7: Simona cedează primul set.
  • 5-6: Simona pierde incredibil game-ul după ce a condus cu 40-0, iar Kalinskaya servește pentru primul set.
  • 5-5: Halep face break-ul și egalează situația.
  • 3-5: Anna își face serviciul și este la un game de câștigarea primului set.
  • 2-4: Simona face break-ul și țintește revenirea.
  • 1-4: Simona își câștigă pentru prima dată serva meciul acesta.
  • 0-4: Kalinskaya își câștigă servicul și se distanțează pe tabelă.
  • 0-3: Rusoaica face încă un break. Jocul Simonei nu funcționează în startul meciului.
  • 0-1: Kalinskaya revine de la 0-40 și face break în primul game.