SPORTURI  »  TENIS  »  WTA WASHINGTON

FOTO Simona Halep, criză de nervi la Washington » Și-a nimicit racheta

Reacția nervoasă a Simonei Halep // foto: captură DigiSport +5   FOTO
Reacția nervoasă a Simonei Halep // foto: captură DigiSport

Articol de GSP - Publicat luni, 01 august 2022 20:41 / Actualizat luni, 01 august 2022 21:21

Simona Halep (30 de ani, locul 16 WTA) a cedat nervos în setul secund al meciului cu Cristina Bucșa (24 de ani, 123 WTA) din turul 1 al turneului de la Washington, câștigat în două seturi, 6-3, 7-5.

La Citi Open, în primul meci pe hard după sezonul de iarbă, Simona Halep a avut mari dificultăți în a închide partida.

După 6-3 în primul set, Halep s-a distanțat la 5-2 în actul secund, dar o serie de erori i-a permis adversarei să reintre în joc. Simona a servit pentru meci la 5-4, dar a greșit în mod repetat.

Cine transmite la TV primul meci dintre Dunajska Streda și FCSB, din turul 3 preliminar al Conference League
FCSB

Simona Halep a cedat nervos în meciul cu Cristina Bucșa, de la Washington

Una dintre erori a înfuriat-o în mod deosebit. La 5-4, 0:15, Simona a lovit prea scurt un forehand, iar mingea s-a oprit în fileu.

Halep a răbufnit instant și a lovit de mai multe ori cu racheta în suprafața de joc. A câștigat următorul punct, 15:30, apoi a mers la geantă pentru a schimba racheta.

+1 FOTO

Întrebată la final despre revenirea adversarei din setul 2, Halep a spus că „pun multă presiune pe mine. Se mai întâmplă ca adversara să joace bine, nu știi niciodată cum va merge meciul”.

În turul 2 al turneului de la Washington, Simona va întâlni învingătoarea dintre Madison Brengle (60 WTA) și Anna Kalinskaya (71 WTA).

Mai multe știri din tenis:

Goran Ivanisevic anunță planul monstruos prin care Novak Djokovic vrea să-l lase în urmă pe Nadal: „Asta își dorește”

Ce așteptări are Simona Halep înainte de turneul de la Washington: „Dau totul în fiecare zi”