SPORTURI  »  TENIS  »  US OPEN

VIDEO Simona Halep, eliminare INCREDIBILĂ la US Open! O debutantă de pe locul 124 WTA a produs șocul startului de turneu!

Simona Halep / Sursă foto: Imago

Articol de - Publicat luni, 29 august 2022 22:45 / Actualizat luni, 29 august 2022 23:16

Simona Halep (30 de ani, 7 WTA) a fost învinsă de ucraineanca Daria Snigur (20 de ani, 124 WTA), în runda inaugurală de la US Open, ultimul turneu de Grand Slam al anului, scor 2-6, 6-0, 4-6.

Aflată la primul meci pe tabloul principal al unui turneu de Grand Slam, Daria Snigur a început excelent meciul. A jucat dezinvolt, a lovit agresiv și a profitat de erorile neforțate ale Simonei.

Simona Halep, eliminată de la US Open 2022

Snigur a condus cu 3-0 și 5-1, după ce a reușit 3 break-uri. Halep a luat un game înapoi, dar nu a putut egala. Daria a câștigat setul cu 6-2.

Simona Halep, înfrângere cu Daria Snigur în turul 1 la US Open

În setul secund, Simona Halep a jucat la cel mai înalt nivel. Nu a mai greșit ca în primul set și nu i-a dat nicio șansă Dariei. A câștigat cu 6-0, reușind să facă 3 break-uri.

Daria Snigur, în turul 2 la US Open

După un set secund slab, Snigur și-a revenit în startul decisivului. A început cu un break și s-a menținut în avantaj. De partea cealaltă, Halep a revenit la jocul din primul game, în care a comis multe greșeli și i-a permis adversarei să controleze game-urile.

Snigur a mai reușit un break la 3-1. La 5-2, Daria a servit pentru a închide meciul, dar Halep a făcut break. Simona a forțat, dar Daria s-a menținut în avantaj a închis setul cu 6-4.

FINAL » Simona Halep - Daria Snigur 2-6, 6-0, 4-6

GAME, SET MECI DARIA SNIGUR 4-6: Jucătoarea din Ucraina câștigă meciul și se califică în turul 2

Game Simona, 4-5: Simona continuă momentele foarte bune. A salvat două mingi de break și pune presiune pe adversară

Break Simona, 3-5: Halep a returnat excelent în acest game și a reușit break-ul.

Game Halep, 2-5: Simona rămâne în meci. Câștigă game-ul, dar Snigur va servi pentru a câștiga partida

Game Snigur, 1-5: Daria este la un game de a câștiga meciul. Simona a avut șansa de a face break, dar a comis două erori neforțate, care au determinat-o să-și piardă avantajul

Break Snigur,1-4: Simona e în dificultate în setul decisiv. Snigur mai face un break și se apropie de victorie

Game Snigur, 1-3: Jucătoarea din Ucraina se menține în avantaj. Își câștigă game-ul de serviciu, deși Simona revenise de la 0-30

Game Halep 1-2: Simona sparge gheața în acest set. Își câștigă game-ul de serviciu și va forța la retur pentru a recupera break-ul

Game Snigur, 0-2: Daria își consolidează avantajul, după un game în care Halep a ratat o minge de break. De la 40-40, Simona a comis două erori neforțate și Daria a câștigat game-ul

Break Snigur, 0-1: Daria întrerupe seria bună a Simonei Halep. A reușit break-ul și începe în avantaj setul

A început setul 3. Halep servește prima

SET SIMONA HALEP, 6-0: Simona a încheiat excelent setul, reușind încă un break

Game Halep, 5-0: Simona este de neoprit! Câștigă game-ul la 0 și e la un pas de a trimite meciul în decisiv

Break Halep, 4-0: Simona trece prin cel mai bun moment al său. Mai face un break și se apropie de câștigarea setului

Game Halep, 3-0: Simona continuă forma excelentă. Mai câștigă un game și își mărește avantajul

Break Halep, 2-0: Simona forțează la retur. A jucat agresiv și a câștigat pe serviciul adversarei

Game Halep, 1-0: Simona începe bine setul. Și-a câștigat game-ul de serviciu și e pentru prima dată în avantaj

A început setul secund. Halep servește prima

SET DARIA SNIGUR, 2-6: Jucătoarea din Ucraina a închis setul, pe propriul serviciu.

Game Halep, 2-5: Simona rămâne în set. A salvat două mingi, de fiecare dată cu ajutorul fileului.

Game Snigur, 1-5: Daria își câștigă game-ul pentru prima dată în acest set. Este la un pas să preia avantajul la general

Break Snigur, 1-4: Ucraineanca mai face un break. Halep a comis o dublă greșeală la mingea de break a adversarei.

Break Halep, 1-3: Simona câștigă primul game din meci. A reușit un break la 0 și poate reduce din diferență

Break Snigur, 0-3: Daria mai face un break, după un game extrem de complicat. Halep a salvat 4 mingi de break, dar la ultima a avut noroc, fiind ajutată de fileu

Game Snigur, 0-2: Daria confirmă break-ul, Jucătoarea din Ucraina a jucat dezinvolt în acest game, a servit foarte bine și a reușit să lovească lung și agresiv.

Break Snigur, 0-1: Simona are un început ezitant. Halep nu a reușit cel mai bun game de serviciu, a comis mai multe greșeli neforțate, în timp ce Snigur a reușit câteva lovituri excelente

A început meciul. Simona Halep servește prima

Kim Clijsters, triplă campioană la Flushing Meadows, e convinsă: „Simona Halep poate câștiga US Open, cu o condiție”

Simona Halep, dărâmată după primul set cu Daria Snigur » Cum a fost surprinsă la US Open