SPORTURI  »  TENIS  »  WTA

Simona Halep, depășită în clasamentul WTA Race » Cum arată situația după ce Petra Kvitova a câștigat la Madrid

Simona Halep // FOTO: Guliver/GettyImages

Articol de GSP - Publicat luni, 14 mai 2018 08:46

WTA a publicat noul clasament din circuitul feminin, în fruntea căruia se află Simona Halep.

Românca are 7.270 de puncte și este urmată de Caroline Wozniacki, daneza având 6.845 de puncte. Petra Kvitova, câștigătoarea turneului de la Madrid, a urcat două locuri și este pe poziția a 8-a.

În top 10 se mai află Garbine Muguruza, Elina Svitolina, Karolina Pliskova, Jelena Ostapenko, Caroline Garcia, Venus Williams și Sloane Stephens.

Halep, depășită în WTA Race

După ce a triumfat la competiția din capitala Spaniei, Petra Kvitova a depășit-o pe Simona Halep în clasamentul pentru Turneul Campioanelor 2018. Cehoaica are este pe locul 2 și are 2.902, cu 38 mai puțin decât liderul Caroline Wozniacki. Simona Halep este pe locul 3, cu 2.700.

În primele opt jucătoare ale anului mai sunt Angelique Kerber, Karolina Pliskova, Elina Svitolina, Elise Mertens, Daria Kasatkina.

Românce în top 100 WTA

România are 6 jucătoare în top 100 WTA. După Simona Halep, cea mai bine clasată româncă este Mihaela Buzărnescu, află pe 33. Irina Begu a coborât 3 locuri și este pe 41, în timp ce Sorana este pe 43. Monica Niculescu se menține pe 61, iar Ana Bogdan se află 65.