SPORTURI  »  TENIS  »  ROLAND GARROS 2020

SIMONA HALEP - IGA SWIATEK 1-6, 2-6. Simona Halep e OUT Roland Garros! A câștigat doar trei game-uri cu Iga Swiatek

Simona Halep a fost eliminată la Roland Garros // FOTO:  Reuters +20   FOTO
Simona Halep a fost eliminată la Roland Garros // FOTO: Reuters

Articol de - Publicat duminica, 04 octombrie 2020 13:16 / Actualizat duminica, 04 octombrie 2020 13:41

Simona Halep (29 de ani, 2 WTA) a fost eliminată din optimile Roland Garros de poloneza Iga Swiatek (19 ani, 53 WTA), scor 1-6, 2-6, după un meci de o oră și opt minute.

Fostul jucător polonez Wojciech Fibak spunea înaintea partidei cu Simona Halep că Iga Swiatek este Mozart al tenisului, un diamant, o fată care se naște o dată la un milion. Am fi putut spune că sunt doar cuvinte pentru a o susține pe compatrioata sa înainte de un duel extrem de dificil. Însă lucrurile de pe teren i-au confirmat spusele. Iga a fost jucătoarea care a dominat primul set într-o manieră categorică, în timp ce Simona nu și-a găsit deloc ritmul.

FOTO Cele mai tari imagini din meciul Simona Halep - Iga Swiatek

+16 FOTO

Fostul lider mondial a mers la vestiare, încercând să găsească un pic de liniște și de luciditate. Chiar dacă a cedat primul game și adversara sa a făcut rapid 2-0, românca s-a agățat de game-ul al treilea, a anulat patru mingi de break și parcă începuse să găsească soluțiile. După șase minute intense, Simona a apărut pe tabelă. 2-1.

Swiatek a servit însă impecabil apoi și Halep continua să alerge după revenire. Au urmat opt minute de luptă în care Simona a alternat punctele perfect construite cu greșeli, dar pe final cu două lovituri care au scos-o din teren pe româncă, a mai făcut un break și s-a distanțat la 4-1. Partida s-a încheiat după 68 minute cu scorul de 6-1, 6-2

Simona și-a încheiat astfel parcursul la Roland Garros, fiind învinsă ca și anul trecut de o adolescentă. Una căreia i se prezice un viitor încărcat de trofee.

13- 1este raportul dintre victorii și înfrângeri în acest sezon pe zgură pentru Simona Halep

Simona Halep - Iga Swiatek 1-6, 2-6

GAME, SET MECI IGA SWIATEK: Poloneza a câștigat și setul doi și merge în sferturi la Roland Garros 2020.

Game Halep, 2-5: Simona are o tresărire de orgoliu și câștigă acest game. A servit foarte bine și Swiatek nu a putut forța la retur

Game Swiatek, 1-5: Poloneza continuă să joace la un nivel foarte bun. Halep a avut 30-15 în acest game, dar a făcut două greșeli nerforțate, care au costat-o scump. Swiatek e la un game de câștigarea meciului

Break Swiatek, 1-4: Simona își cedează din nou serviciul! După un game disputat, jucat la limită de ambele jucătoare, Swiatek mai face un break

Game Swiatek, 1-3: Iga câștigă cu lejeritate game-ul. Poloneza continuă să servească excelent, puternic și bine plasat, iar Simona nu-i poate pune probleme la retur

Game Halep, 1-2: Simona câștigă primul game din set, după o luptă incredibilă, la capătul unui game de 8 minute. Swiatek atacă în continuare, dar în acest game Simona a găsit loviturile cu care să o pună în dificultate

Game Swiatek, 0-2: Iga își mărește avantajul. A servit din nou foarte bine, iar Simona nu a putut returna agresiv, astfel că poloneza a controlat schimburile

Break Swiatek, 0-1: Simona este în corzi în acest moment, în timp ce Swiatek nu se abate de la tactica ei. Poloneza lovește tare și atacă de fiecare dată când are ocaiza

A început setul doi. Halep servește prima

SET IGA SWIATEK, 1-6: Poloneza câștigă setul după 24 de minute! Iga și-a câștigat game-ul de serviciu, iar la mingea de meci a trimis o lovitură puternică, în lung de linie, la care Halep nu a avut nicio reacței

Break Swiatek, 1-5: Poloneza este la un game de câștigarea setului. A returnat din nou foarte bine, profitând de serviciul moale al Simonei și a făcut al doilea break din meci

Game Swiatek, 1-4: Poloneza își face serviciul cu ceva emoții. Halep a avut 30-0, dar Iga a forțat și a revenit, Swiatek încearcă să lovească decisiv de fiecare dată și este agresivă, ceea ce îi pune probleme Simonei

Game Halep, 1-3: Simona întrerupe serie bună a adversarei. Ajutată de un serviciu bun, Halep a controlat schimburile și a forțat-o pe Swiatek să lovească din poziții dificile și să greșească

Game Swiatek, 0-3; Poloneza domină jocul în acest start de set! A mai câștigat un game fără emoții, în care Halep a câștigat tot doar un punct, după o eroare a lui Swiatek. Pentru moment, Simona nu are răspuns la loviturile agresive venite de la Iga

Break Swiatek, 0-2: Simona își cedează serviciul. Iga își continuă tactica și lovește puternic fiecare minge. Poloneza urcă la fileu și variază jocul, surprinzând-o pe Halep cu o scurtă. Jucătoarea noastră a servit slab în acest game și i-a permis adversarei să fie agresivă

Game Swiatek, 0-1: Iga începe bine meciul. A servit excelent, a fost agresivă și a atacat de fiecare dată când Halep a returnat încet. Simona a făcut doar un punct, după o greșeală neforțată făcută de poloneză

A început meciul. Swiatek servește prima

Citește mai multe știri de la Roland Garros 2020:

Simona Halep explică momentul cheie al meciului cu Anisimova: „A fost foarte important” » Ce planuri are la Roland Garros: „Nu simt presiunea”

Soluția inovatoare cu care Simona Halep i-a făcut pe toți să râdă la Roland Garros: „Dacă ar fi posibil...”