SPORTURI  »  TENIS  »  INDIAN WELLS

Simona Halep și Gabriela Ruse, eliminate de la Indian Wells

Simona Halep și Gabriela Ruse, eliminate la dublu la Indian Wells // FOTO: Imago +14   FOTO

Articol de GSP - Publicat duminica, 10 octombrie 2021 07:06 / Actualizat duminica, 10 octombrie 2021 09:17

Perechea Simona Halep (30 de ani, locul 414 WTA la dublu) - Gabriela Ruse (23 de ani, 115 WTA) a fost eliminată în turul II de la Indian Wells, de perechea Marie Bouzkova (23 de ani, 39 WTA) - Lucie Hradecka (36 de ani, 31 WTA), scor 2-6, 7-5, 5-10.

Simona Halep și Gabi Ruse și-au încheiat aventura în proba de dublu a turneului de la Indian Wells, după un meci de o oră și 41 de minute.

Simona Halep și Gabriela Ruse, eliminate la dublu la Indian Wells

Româncele au început ezitant meciul și au fost conduse cu 4-1 în primul set, după ce și-au cedat serviciul de două ori. Cele două au recuperat un break, dar, de la 4-2, Bouzkova și Hradecka au forțat și au câștigat primul set cu 6-2.

FOTO Cele mai tari imagini din meciul jucat de Simona Halep și Gabi Ruse

+10 FOTO

Scenariul din primul set s-a repetat și partea a doua. Simona și Gabriela au fost conduse cu 5-1, iar la 5-2 au reușit să salveze o minge de meci. Ulterior, cele două au câștigat cinci game-uri la rând și s-au impus în set cu 7-5, după o revenire spectaculoasă.

În super tie-break, Halep și Ruse au fost dominate clar. Au pierdut patru puncte la serviciu, iar Bouzkova și Hradecka au câștigat cu 10-5 și au obținut calificarea în turul III.

Pentru Simona Halep a rămas proba de simplu. Ea va juca în noaptea de duminică spre luni, în jurul orei 01:00, în turul III, cu bielorusa Aliaksandra Sasnovich (27 de ani, 100 WTA), cea care a trecut de Emma Răducanu în turul II.

De partea cealaltă, Gabriela Ruse a fost eliminată de Alize Cornet (31 de ani, 64 WTA) în turul 1 de la Indian Wells, scor 3-6, 5-7 (5).