SPORTURI  »  TENIS  »  MELBOURNE

Perechea Simona Halep / Gabriela Ruse, eliminată de la Melbourne » Înfrângere în două seturi pentru românce

Simona Halep (30 de ani, 20 WTA) a pierdut primul meci din anul 2022, în proba de dublu de la Melbourne Summer Set 2

Articol de GSP - Publicat marti, 04 ianuarie 2022 08:13 / Actualizat marti, 04 ianuarie 2022 10:55

Simona Halep (30 de ani, 20 WTA) a pierdut primul meci din anul 2022, în proba de dublu de la Melbourne Summer Set 2. Ea a făcut pereche cu Gabriela Ruse (24 de ani, 87 WTA) și a pierdut împotriva perechii formate din americanca Bernanda Pera și cehoaica Katerina Siniakova, scor 2-6, 6-7 (5).

• Turneele de la Melbourne, Summer Set 1 și Summer Set 2, sunt unele de încălzire înainte de Australian Open. Meciurile se joacă în complexul care găzduiește primul Grand Slam al anului.

La capătul unui meci de o oră și 18 minute, Simona Halep și Gabriela Ruse au fost eliminate din proba de dubul a Melbourne Summer Set 2.

Simona Halep, întâlnire specială la Melbourne: „El m-a învățat cum să fiu omul care sunt astăzi”
ÎNTÂLNIRE

Simona Halep și Gabriela Ruse, eliminate de la Melbourne Summer Set 2

În primul set, Pera și Siniakova au început mai bine și au condus cu 2-0, dar cele două românce au reușit să egaleze. De la 2-2, jocul a curs doar în favoarea perechii Pera/Siniakova. Cele două au câștigat patru game-uri la rând, două pe serviciul româncelor, și au luat primul set cu 6-2.

Setul secund a fost mai echilibrat. Halep și Ruse au avut 3-1, dar au fost egalate, iar cele două perechi au mers cap la cap până la 5-5, deși la 5-4 româncele au avut o minge de set.

Pera și Siniakova au servit la 6-5 pentru câștigarea setului și au ratat o minge de set. Româncele au făcut break, iar setul a ajuns în tiebreak, acolo unde perechea Pera/Siniakova s-a impus cu 7-5.

Rezultatele româncelor de la Melbourne Summer Set 2

Irina Begu (31 de ani, 62 WTA) a debutat în noul sezon cu o victorie de mare efect. Jucătoarea noastră a învins-o pe Jessica Pegula (27 de ani, 18 WTA), favorita principală de la Melbourne Summer Set 2, scor 7-6 (6), 6-3, și avansează în faza optimilor turneului de la Antipozi. (Detalii AICI)

Tot la Melbourne Summer Set 2 a jucat și Irina Bara, în finala calificărilor, împotriva rusoaicei Anna Kalinskaya (11 WTA). Românca a fost învinsă în două seturi, scor 5-7, 2-6.

Programul româncelor de la Melbourne Summer Set 1

La Melbourne Summer Set 1,  Gabriela Ruse (87 WTA) a învins-o pe australianca Arina Rodionova (152 WTA), scor 6-3, 6-2.

Jacqueline Cristian (71 WTA) a pierdut partida cu estona Kaia Kanepi (73 WTA), scor 7-6(2), 6-7(7), 2-6.

De pe patul de spital, Cornel Dinu a vorbit cu GSP despre situația critică a lui Dinamo: „Doar asta mai pot să fac”