SPORTURI  »  TENIS  »  WTA

Start ideal de sezon pentru Irina Begu! Victorie de prestigiu: a trimis acasă favorita principală

Irina Begu, savurând victoria cu Jessica Pegula / Sursă foto: Imago Images

Articol de GSP - Publicat marti, 04 ianuarie 2022 07:51 / Actualizat marti, 04 ianuarie 2022 08:24

Irina Begu (31 de ani, 62 WTA) a debutat în noul sezon cu o victorie de mare efect. Jucătoarea noastră a învins-o pe Jessica Pegula (27 de ani, 18 WTA), favorita principală de la Melbourne Summer Set 2, scor 7-6 (6), 6-3, și avansează în faza optimilor turneului de la Antipozi.

• Turneele de la Melbourne, Summer Set 1 și Summer Set 2, sunt unele de încălzire înainte de Australian Open. Meciurile se joacă în complexul care găzduiește primul Grand Slam al anului.

Într-un meci disputat chiar pe legendara arenă „Rod Laver”, Irina a traversat mai multe momente dificile în primul set. Americanca Jessica Pegula a pornit mai bine partida și a condus cu 2-0 și 5-3, însă Begu a fost inspirată și a reușit să întoarcă soarta setului în favoarea sa

Perechea Simona Halep / Gabriela Ruse, eliminată de la Melbourne » Înfrângere în două seturi pentru românce
Melbourne

Victorie spectaculoasă pentru Irina Begu! A trimis acasă favorita principală

La 4-5, Begu a anihilat o minge de set a adversarei, apoi a repetat isprava în tie-break, unde a revenit de la 4-6 și a câștigat patru mingi consecutive, adjudecându-și astfel prima manșă, după mai bine de o oră.

Câștigarea tie-break-ului a venit excelent pentru moralul Irinei Begu, care a dominat autoritar setul secund. Românca a fost mult mai incisivă la retur: a reușit două break-uri și s-a distanțat rapid la 4-1, apoi a gestionat excelent finalul de set, pe care l-a câștigat la 3.

Irina și-a aflat deja adversara din turul secund: o va întâlni pe italianca Jasmine Paolini (26 de ani, 53 WTA).

Irina Bara, învinsă în finala calificărilor de la Melbourne Summer Set 2

Din păcate, tot în această dimineață, Irina Bara (26 de ani, 85 WTA) a fost învinsă în finala calificărilor de la Melbourne Summer Set 2. Reprezentanta României a cedat în două seturi în fața rusoaicei Anna Kalinskaya (23 de ani, 111 WTA), scor 5-7, 2-6, la capătul unui meci care a durat o oră și 27 de minute.

Articol în curs de actualizare...

Simona Halep, întâlnire specială la Melbourne: „El m-a învățat cum să fiu omul care sunt astăzi”

Interviu cu Simona Halep înainte de debutul în noul sezon » Cum crede că va fi 2022 și ce spune despre retragere: „Asta simt acum”