SPORTURI  »  TENIS  »  INDIAN WELLS

Simona Halep și Gabriela Ruse, victorie în turul 1 la dublu la Indian Wells: „A fost distractiv!”

Simona Halep (dreapta) și Gabriela Ruse // foto: Twitter @ Simona_Halep

Articol de GSP - Publicat vineri, 08 octombrie 2021 08:10 / Actualizat vineri, 08 octombrie 2021 10:43

Perechea Simona Halep (30 de ani, locul 414 WTA la dublu) - Gabriela Ruse (23 de ani, 115 WTA) s-a calificat în turul 2 la Indian Wells după o victorie în două seturi, 7-5, 7-6 (9-7) cu Darija Jurak (37 de ani, 15 WTA) și Andreja Klepac (35 de ani, 28 WTA), favoritele numărul 7 ale întrecerii de dublu.

Început cu dreptul pentru româncele Simona Halep și Gabriela Ruse în proba de dublu de la Indian Wells. Dacă la simplu Ruse a pierdut în primul tur, meciul de dublu împotriva experimentatelor Jurak și Klepac a fost unul reușit.

Simona Halep și Gabriela Ruse, victorie la dublu în turul 1 la Indian Wells

Simona și Gabriela au câștigat în minimum de seturi, ambele fiind disputate intens. În actul inaugural, Halep și Ruse au salvat o minge de set la 4-5, iar ulterior s-au impus, câștigând 3 gameuri consecutive.

Setul 2 a fost decis în tie-break, după ce româncele au ratat două mingi de meci la 5-4, apoi au salvat două mingi de set la 5-6. Chiar și tie-break-ul a fost unul disputat pe muchie de cuțit, cu două mingi de set salvate de perechea croato-slovenă înainte ca Halep și Ruse să închidă partida.

După meci, Simona a publicat o fotografie în care ea și Gabriela Ruse sunt zâmbitoare: „Ei bine, a fost distractiv!”

În turul 2, perechea Simona Halep - Gabriela Ruse va da peste cuplul ceh Marie Bouzkova (23 de ani, 39 WTA) - Lucie Hradecka (36 de ani, 31 WTA).

Simona Halep joacă astăzi în turul 2 la simplu

În această seară, Simona Halep va juca primul ei meci din proba de simplu la Indian Wells. Fostul lider mondial o va întâlni în turul 2 pe ucraineanca Marta Kostyuk (19 ani, locul 58 WTA). Meciul se va desfășura pe terenul principal și va începe în România în jurul orei 22:45.

VIDEO. Ion Țiriac știe cum ar fi putut da lovitura Simona Halep: „Vai de mine și de mine! Ar fi făcut 160 de milioane de euro în plus!”

Citește mai multe știri din tenis:

Sorana Cîrstea și Emma Răducanu și-au aflat primele adversare de la Indian Wells

Mesajul în limba română al Emmei Răducanu pentru fani » Și-a anunțat prezența la Transylvania Open