SPORTURI  »  TENIS  »  WTA ROMA

VIDEO + FOTO Simona Halep e în finala de la Roma! Victorie spectaculoasă cu Garbine Muguruza

Simona Halep e în finala de la Roma // FOTO: Guliver/GettyImages +11   FOTO
Simona Halep e în finala de la Roma // FOTO: Guliver/GettyImages

Articol de - Publicat duminica, 20 septembrie 2020 14:35 / Actualizat duminica, 20 septembrie 2020 21:10

Simona Halep (28 de ani, 2 WTA) a învins-o pe Garbine Muguruza (26 de ani, 17 WTA) în semifinalele turneului de la Roma, scor 6-3, 4-6, 6-4. Luni va juca finala cu Karolina Pliskova (28 de ani, 4 WTA).

• Finala de la Roma dintre Halep și Pliskova e programată luni, la ora 15:30, și va putea fi urmărită în format liveTEXT pe GSP.ro și în direct la Digi Sport 1.

Sunt meciuri în care nu mai e nevoie de tatonări, de studiu sau de ezitări. Iar pentru Simona Halep, o înfruntare cu Garbine Muguruza este o asemenea partidă. De la început românca și-a arătat intențiile și nivelul. Unul înalt, la fel cum a făcut-o și în 2018, la Roland Garros, când a învins-o pe Muguruza cu 6-1, 6-4. De atunci, însă, s-a mai consumat un duel, cel din acest an de la Australian Open, din semifinale, o înfrângere grea pentru Halep, care a cedat cu 6-7 (8), 5-7.

Un set de calibru

Pe zgură e o altă poveste. Cu lovituri poziționate perfect și cu un plan tactic bine pus la punct, Simona Halep a făcut break din primul game, simțind pentru prima oară după șase luni energia publicului, fie el și în număr mic. Organizatorii italieni au permis prezența a 1.000 de spectatori în tribune pentru meciurile de duminică. A fost clar că românca a urcat la un alt nivel față de meciurile precedente de la Roma și stăpână pe emoțiile și pe jocul său a fost cea care a dominat, reușind să facă de toate pe teren, chiar să revină de la 0-40 pe propriul serviciu în game-ul al patrulea.

Reverul a funcționat de minune, iar serviciul a ajutat-o când a avut cel mai mult nevoie, astfel că s-a ajuns la 5-2 extrem de repede. În acel moment lucrurile s-au complicat puțin pentru că Simona nu a reușit să închidă setul, însă a făcut-o în următorul, reușind să-și procure două mingi de set cu o scurtă perfectă. Pe prima a ratat-o cu un rever puțin afară, însă a doua nu a mai putut fi anulată, iar Simona s-a impus cu 6-3 după 39 de minute. Un set aproape perfect în care a comis doar 7 greșeli neforțate.

În pauză Muguruza a chemat fizioterapeutul, ea petrecând pe teren la Roma înaintea partidei cu Halep nu mai puțin de 7 ore și 30 de minute. Jucătoarea de pe locul 17 mondial a mers la vestiare pentru a primi îngrijiri la spate și la coapsă.

2 finalea jucat până acum Simona Halep la Roma, ambele pierdute în fața Elinei Svitolina

Festival de break-uri

Partea a doua a început sub semnul echilibrului, cu Muguruza încercând să scurteze punctele, dar Simona a găsit mereu răspunsurile și a continuat să construiască impecabil, chiar dacă adversara sa își mai scuturase jocul de greșeli. A condus cu 3-1, dar Garbine a revenit la 3-2. Un moment delicat punctat de o minge lovită cu sete de Simona spre panourile laterale.

Muguruza, vizibil incomodată la serviciu de accidentare, a început să urce la fileu mai des pentru a nu mai sta în schimburi lungi, unele care se încheiau mereu în favoarea româncei. Revenirea nu a fost completă, Halep reușind să confiște din nou serviciul adversarei, ducându-se la 4-2.

Seria de break-uri a continuat, scorul devenind 4-3. Festivalul a fost întrerupt de jucătoarea din Spania, după ce s-a ținut cu dinții de serviciu, ea reușind să fie jucătoarea agresivă, lucru care i-a adus și următorul game. La 5-4 a servit pentru a duce meciul în decisiv.

Nivelul jocului Simonei a scăzut, accidentarea spaniolei parcă s-a evaporat și, în încurajările italienilor, Muguruza a reușit să se impună cu 6-4, după 49 de minute.

Avantajul care s-a topit

Simona a trebuit să se reseteze, să respire adânc și să caute din nou soluții pentru a opri jocul inspirat al adversarei. Le-a găsit și le-a aplicat cu precizie, ceea ce s-a tradus într-un 4-0 concludent pe tabelă. Apoi a scos la iveală câteva lovituri direct câștigătoare de toată frumusețea trimise în toate zonele terenului, însă Muguruza nu s-a lăsat impresionată și a revenit din nou în meci în game-ul al cincilea.

Simona n-a lăsat-o să reintre în meci și i-a confiscat din nou serviciul punându-se în poziția de a avea oportunitatea de a închide partida, însă retururile lui Garbine au amânat deznodământul. Din nou, jucătoarea din Spania a reușit să acceseze nivelul superior și a revenit spectaculos, adunând trei game-uri consecutive. Partida s-a încheiat cu o dublă greșeală din partea ei după 2 ore și 16 minute. Simona e din nou în finală la Roma, turneu pe care nu-l are în palmares.

38-16este raportul dintre semifinalele câștigate și cele pierdute de Simona Halep

A fost un meci extrem de util pentru fostul lider mondial, fiind prima oară după reluarea circuitului când se testează împotriva unui adversar atât de puternic. Un meci care-i va da încredere pentru Roland Garros, dar și pentru finala de luni, unde o întâlnește pe învingătoarea din partida Pliskova-Vondrousova.

Desfășurarea liveTEXT a meciului
Simona Halep - Garbine Muguruza 6-3, 4-6, 6-4

MECI SIMONA HALEP: Simona Halep e în finala turneului de la Roma! A făcut încă un break, după ce Garbine Muguruza a servit foarte slab și a câștigat setul și meciul

Break Muguruza, 5-4: Continuă seria perfectă a ibericei! Muguruza a mai făcut un break și va servi pentru a o egala pe Halep, care părea că are meciul în mână

Game Muguruza, 5-3: Iberica se apropie tot mai mult de Halep după un game solid, cu lovituri spectaculoase

Break Muguruza, 5-2: Garbine nu renunță la luptă! A mai făcut un break și pune presiune pe Halep

Break Halep, 5-1: Simona a mai câștigat un game și va servi pentru a câștiga meciul

Break Muguruza, 4-1: Garbine întrerupe serie perfectă a Simonei. Halep a avut șansa să facă 5-0, dar Muguruza a revenit și câștigat primul său game din set

Break Halep, 4-0: După un game lung, Simona mai face un break și e la două game-uri de câștigarea meciului

Game Halep, 3-0: Simona continuă seria perfectă! Halep domină complet jocul în acest momente și mai câștigă un game

Break Halep, 2-0: Simona este acum jucătoarea mai în formă! A returnat foarte bine și lung, ceea ce nu i-a permis ibericei să atace. Halep a fost foarte sigură pe ea și a obținut astfel primul break din set

Game Halep, 1-0: Simona câștigă cu emoții primul game din set și întrerupe seria adversarei. Muguruza a continuat să fie agresivă, dar Halep s-a apărat bine și a reușit al doilea as din meci

A început setul trei. Halep servește prima

SET GARBINE MUGURUZA, 4-6: Vom avea parte de set decisiv! Muguruza a jucat excelent în finalul setului secund. A revenit de la 4-2 pentru Halep, iar acum a reușit game-ul decisiv pentru a câștiga setul secund

Break Muguruza, 4-5: Continuă seria excelentă a ibericei. Garbine a câștigat din nou pe serviciul Simonei Halep și va servi pentru a egala situația la seturi

Game Muguruza, 4-4: După un game incredibil, în care ambele jucătoare au lovit la limită, Muguruza câștigă pe propriul serviciu și egalează scorul

Break Muguruza, 4-3: Game horror pentru Simona! A câștigat doar un punct, după o greșeală făcută de Muguruza. Iberica a reușit un alt break, după ce a jucat agresiv și are din nou șansa să egaleaze

Break Halep, 4-2: Continuă seria break-urilor din acest set. Simona nu o lasă pe Garbine Muguruza să o egaleze și mai face un break, după un joc foarte bun la retur

Break Muguruza, 3-2: Simona își cedează serviciul, pentru prima dată în acest set! Muguruza a forțat și a încercat să lovească fiecare minge decisiv. Halep a fost pusă în dificultate și nu a putut rezista în game

Break Halep, 3-1: Românca își mărește avantajul! Muguruza a servit slab, a făcut o dublă greșeală, iar Simona a profitat imediat și a făcut primul break din set

Game Halep, 2-1: Simona își câștigă game-ul de serviciu din nou și preia conducerea. Halep are un joc solid, cu greșeli puține și cu lovituri foarte puternice

Game Muguruza, 1-1: Garbine reușește să egaleze rapid, Iberica a servit bine și nu i-a permis lui Halep să returneze agresiv

Game Halep, 1-0: Simona începe bine și setul doi. Halep a servit bine și chiar a reușit primul as din meci. Muguruza a încercat să lovească decisiv și să închidă repede punctele, dar Halep a reușit să își păstreze tactica și să lungească punctele

Începe setul doi. Muguruza a revenit pe teren cu un bandaj la coapsă. Halep servește prima

Meciul este întrerupt din cauza unei accidentări acuzate de Muguruza. Iberica acuză dureri la coapsă și a mers la vestiar pentru a primi tratament

SET SIMONA HALEP, 6-3: După 38 de minute, Simona câștigă primul set. Halep a mai făcut un break, după un game în care Muguruza a greșit foarte mult

Break Muguruza, 5-3: Simona ratează prima șansă de a închide setul! După un game în care a servit slab și a făcut o dublă greșeală, Halep a cedat la 0 acest game

Game Muguruza, 5-2: Garbine rămâne în set! Muguruza a servit foarte bine în acest game și nu i-a mai permis Simonei să returneze periculos, iberica dominând punctele

Game Halep, 5-1: Simona e la un game de câștigarea setului! Halep a servit excelent și a câștigat rapid game-ul, fără ca Muguruza să-i poată pună probleme

Break Halep, 4-1: Jucătoarea noastră joacă perfect! Halep a profitat din nou de un serviciu slab al Muguruzei și a returnat agresiv. Simona a încheiat game-ul cu o lovitură de backhand direct câștigătoare și e aproape de a câștiga setul

Game Halep, 3-1: Simona rămâne în avantaj după un game în care a salvat două mingi de break. La 30-40, Halep a salvat a doua minge de break cu o lovitură de backahnd spectaculoasă, la care Muguruza nu a avut nicio reacție.

Game Muguruza, 2-1: Iberica obține primul game din meci, după un joc la limită. Cele două jucătoare au alternat momentele bune de joc, dar în final Garbine a fost mai puternică.

Game Halep, 2-0: Simona își mărește avantajul. Halep a avut un game dificil, în care Muguruza a avut o minge de break. Simona a jucat perfect acel punct, atacând-o pe Garbine și lovind excelent către colțurile terenului, forțând-o pe adversară să greșească.

Break Halep, 1-0: Simona are un start fantastic. Muguruza a fost ezitantă, a servit lent, iar Simona a profitat imediat. Jucătoarea noastră a returnat puternic și bine plasat și a făcut rapid break-ul

A început meciul. Muguruza servește prima

Muguruza și Halep s-au mai întâlnit de șase ori în circuit, iberica fiind în avantaj în raportul meciurilor directe, scor 4-2. Ultima oară, cele două s-au întâlnit chiar anul acesta, în semifinalele de la Australian Open. Muguruza s-a impus după un meci pe cinste, scor 7-6 (8), 7-5.

Simona Halep a mai scăpat de o adversară periculoasă: Elina Svitolina, eliminată de fosta finalistă de la Roland Garros

VIDEO Stupoare la Roma! Arbitrul de scaun l-a confundat pe Djokovic cu rivalul Federer + Sârbul a rupt o rachetă de nervi!

VIDEO Raluca Olaru și Anna-Lena Friedsman sunt în ultimul act al turneului de la Roma! Românca e în premieră în finala unui turneu Premier 5