SPORTURI  »  TENIS  »  WTA BIRMINGHAM

Simona Halep, victorie fulger cu Harriet Dart » E în sferturi la Birmingham după o victorie într-o oră și 2 minute

Simona Halep/ foto Imago Images

Articol de - Publicat miercuri, 15 iunie 2022 16:45 / Actualizat miercuri, 15 iunie 2022 18:41

Simona Halep (30 de ani, 20 WTA) a trecut de britanica Harriet Dart (25 de ani, 106 WTA), în optimile turneului din Birmingham, scor 6-3, 6-2.

• În runda următoare, Simona Halep va da peste britanica Katie Boulter (25 de ani, 141 WTA), care în turul precedent a trecut de Caroline Garcia, 7-6(5), 6-1

După o oră și 2 minute Simona Halep a câștigat duelul cu Dart și s-a calificat în sferturile competiției de la Birmingham.

Simona Halep, 5 game-uri la rând în meciul cu Dart

Simona a început ezitant meciul, iar Dart a condus cu 2-0. Ulterior, Halep și-a revenit, a crescut nivelul jocului și a dominat partida. A câștigat 5 game-uri la rând și a dus scorul la 5-2. Dar a mai luat un game, dar Halep a închis setul cu 6-3.

Simona Halep, calificare în sferturile de la Birmingham

Setul doi a început echilibrat. Cele două jucătoare au mers cap la cap până la 2-2, scor la care Simona Halep a apăsat pedala de accelerație. A câștigat toate game-urile până la final, a luat setul cu 6-2 și s-a calificat în sferturi.

FINAL » Simona Halep - Harriet Dart 6-3, 6-2

6-2, GAME, SET, MECI SIMONA HALEP: Simona câștigă game-ul meciul

5-2, Break Halep: Simona mai face un break și va servi pentru a câștiga meciul

4-2, Game Halep: Simona își mărește avantajul, după un game de serviciu foarte bun

3-2, Break Halep: Simona reușește să facă break-ul și preia conducerea

2-2, Game Halep: Se merge cap la cap, cu serviciul. Simona câștigă rapid și egalează

1-2, Game Dart: Britanica e din nou în avantaj. Halep a încercat să fie agresivă la retur, dar Dart a câștigat game-ul

1-1, Game Halep: Simona egalează rapid. Nu mai are emoții pe propriul serviciu, controlând autoritar game-urile în care servește

0-1, Game Dart: Harriet începe setul. Câștigă rapid game-ul de serviciu

A început setul doi. Dart servește prima

6-3, SET SImona Halep: Halep a câștigat primul set

5-3, Game Dart: Britanica oprește seria Simonei Halep și câștigă game-ul de serviciu

5-2, Game Halep: Românca a câștigat al 5-lea game la rând. A câștigat game-ul la 0 și e aproape să câștige setul

4-2, Break Halep: Simona continuă forma bună. A mai făcut un break și avantajul crește

3-2, Game Halep: Simona își face rapid serviciul. Câștigă game-ul la 0 și trece în avantaj

2-2, Break Halep: Simona forțează la retur. A pus presiune Dart și a făcut break-ul

1-2, Game Halep: Simona reduce din diferență. A câștigat primul său game din set

0-2, Game Dart: Britanica își mărește avantajul. A câștigat game-ul de serviciu

0-1, Braek Dart: Halep începe slab. A jucat ezitant game-ul de serviciu, iar Dart face break

Serena Williams participă la Wimbledon 2022! Anunț de ultimă oră

Perechea Halep / Vekic, eliminată în primul tur la Birmingham. 6 mingi de set ratate

„Fotbalul se «deteritorializează»! Nu mai există ceva esențial” » Un profesor de antropologie, Christian Bromberger, conferință de excepție despre o „mutație” în fotbalul de azi: „Am plecat de la tifoso, adică boală contagioasă, și am ajuns aici”