SPORTURI  »  TENIS  »  WTA CINCINNATI

SIMONA HALEP - LESIA TSURENKO // "Am fost norocoasă cu intervenția lui, ceva s-a schimbat" » Declarații superbe ale Simonei Halep la adresa lui Darren Cahill după calificarea în semifinale la Cincinnati

Articol de GSP - Publicat sambata, 18 august 2018 02:48

Simona Halep (1 WTA) e de neoprit și la Cincinnati. S-a calificat în semifinale după victoria în minimum de seturi reușită în fața ucrainencei Lesia Tsurenko, 29 de ani, 44 WTA, scor 6-4, 6-1, după o oră și 15 minute de joc.

• Liderul mondial va juca în semifinale împotriva bielorusei Aryna Sabalenka (34 WTA), azi, nu înainte de ora 23:00. Aryna a învins-o în sferturi  pe Madison Keys (13 WTA), scor 6-3, 6-4. În cealaltă semifinală se întâlnesc Petra Kvitova (6 WTA) și Kiki Bertens (17 WTA).
  • Este cea de-a opta victorie consecutivă reușită de Halep și, totodată, a patra calificare consecutivă în penultimul act de la Cincinnati. Nu a câștigat turneul niciodată până acum.

Simona Halep i-a mulțumit lui Darren Cahill la interviul de la finalul meciului. Australianul și-a făcut apariția pe teren într-un moment extrem de dificil, când eleva sa era condusă cu 1-4. Ce a urmat de acolo? O serie impresionantă de 10 game-uri consecutive câștigate de liderul mondial.

"Am fost norocoasă cu intervenția lui Darren. Am schimbat jocul după ce a venit el pe teren. Am fost puțin obosită și asta s-a văzut la începutul meciului. Am întâlnit un adversar dificil, e greu să joci împotriva ei. Nu am mai jucat de mult timp cu ea, așa că nu știam la ce să mă aștept.

Sunt foarte fericită că am câstigat două meciuri în aceeași zi.  Nu putem opri ploaia, pentru toată lumea e la fel. Nu vreau să mă plâng, dar a fost o zi grea.

Ce s-a întâmplat diferit în ultimele 12 luni? Am câștigat un Grand Slam, încerc să fiu mult mai relaxată și să câștig fiecare meci. Sunt mult mai motivată și mai concentrată atunci când intru pe teren, asta s-a schimbat", a declarat Halep la finalul meciului.

• Liderul mondial va juca în semifinale împotriva bielorusei Aryna Sabalenka (34 WTA), care a învins-o în sferturi  pe Madison Keys (13 WTA), scor 6-3, 6-4.

Vezi și: FOTO + VIDEO De neoprit! Imperturbabila Simona Halep se califică în semifinale la Cincinnati după o revenire de senzație în sfertul cu Tsurenko » Cu cine va juca