SPORTURI  »  TENIS  »  WTA STUTTGART

Simona Halep, joc perfect la debutul la Stuttgart! Victorie fără emoții cu Marketa Vondrousova

Articol de - Publicat joi, 22 aprilie 2021 19:05 / Actualizat joi, 22 aprilie 2021 23:15

Simona Halep (29 de ani, 3 WTA) a învins-o pe cehoaica Marketa Vondrousova (21 de ani, 20 WTA) în turul II al turneului WTA de la Stuttgart, scor 6-1, 6-3.

• Halep o va întâlni vineri, în sferturi, pe Ekaterina Alexandrova (34 WTA)

Setul 1 a fost la discreția Simonei Halep. Jucătoarea noastră nu a avut nicio problemă la revenirea pe teren după o lună. A servit puternic și plasat, s-a deplasat perfect în teren și a fost inspirată în alegerea loviturilor.

După un prin game adjudecat de Vondrousova, Halep a controlat meciul. A câștigat șase game-uri la rând, jucând fără greșeală și profitând de ezitările adversarei.

Setul doi a fost mai echilibrat. Cele două jucătoarea au mers cap la cap până la 3-3, moment în care Simona a forțat. La 4-3, Halep a făcut singurul break din set, ulterior servind cu succes și asigurându-și calificarea în sferturi.

Desfășurarea meciului Simona Halep - Marketa Vondrousova 6-1, 6-3

Simona Halep câștigă meciul!

Break Halep, 5-3: Simona forțează și câștigă pe serviciul adversarei. Va servi pentru a câștiga meciul

Game Halep, 4-3: Simona joacă excelent la serviciu! Este foarte constantă și servește puternic și plasat, astfel că Vondrousova nu-i poate pune probleme

Game Vondrousova, 3-3: Marketa egalează din nou. Simona a început bine game-ul și a avut 30-0, dar Vondrousova a revenit și nu a mai cedat niciun punct până la final.

Game Halep, 3-2: Simona este în continuare excelentă în game-urile de serviciu. A cedat doar un punct și controlează schimburile, astfel că Vondrousova nu poate pune presiune pe ea

Game Vondrousova, 2-2: Marketa joacă mai bine în acest set. Este mai sigură pe ea, iar loviturile sunt mai precise, astfel că Simona nu reușește nici acum să facă break-ul

Game Halep, 2-1: Simona răspunde rapid. Face un game foarte bun, pe care-l închide cu un as

Game Vondrousova, 1-1: Marketa întrerupe serie de game-uri a Simonei, după un joc foarte bun la serviciu

Game Halep, 1-0: Jucătoarea noastră continuă jocul excelent din primul set! A servit din nou foarte bine și a controlat punctele

A început setul doi. Halep servește prima

SET SIMONA HALEP, 6-1: Simona Halep câștigă categoric primul set al meciului. Jucătoarea noastră a mai făcut un break și a confirmat prestația excelentă de până acum

+4 FOTO

Game Halep, 5-1: Românca este la un game de câștigarea primului set! Halep a jucat din nou excelent în game-ul de serviciu și nu i-a lăsat nicio șansă adversarei

Break Halep, 4-1: Simona mai câștigă o dată pe serviciul adversarei! Jucătoarea noastră domină jocul în aceste momente, face mai puține greșeli și este precisă în lovituri

Game Halep, 3-1: Simona își mărește avantajul! A servit excelent și a câștigat fără emoții game-ul

Break Halep, 2-1: Simona câștigă pe serviciul adversarei. Halep a citit foarte bine jocul Marketei în acest game, anticipând schimbările de ritm și scurtele. În plus, Halep a returnat agresiv și a reușit să controleze punctele.

Game Halep, 1-1: Simona egalează rapid. Halep a câștigat game-ul la 0, iar la ultimul punct a demonstrat din nou că are o deplasare excelentă în teren, ajungând perfect la o scurta adversarei și închizând punctul cu un voleu bine plasat.

Game Vondrousova, 0-1: Marketa începe bine meciul. A condus cu 40-0, scor la care Simona a câștigat singurul punct din game. Cehoaica a avut un serviciu foarte bun și a variat foarte mult jocul

A început meciul.  Vondrousova servește prima

VIDEO George Cosac: „Angela Merkel întreabă mereu ce face Simona Halep”

Simona Halep, despre cel mai frumos moment din viața ei: „L-am așteptat atât de mult” + Planuri mari la Stuttgart: „Îmi doresc mult să câștig”

ANALIZĂ GSP România în tranziție » Concluzii și întrebări după înfrângerea cu Italia din Billie Jean King Cup: cum va arăta echipa în continuare?

Playtech: TRAGEDIE! Doliu URIAȘ în politica din România! A MURIT în urmă cu puțin ...

Ianis Hagi și Dennis Man, în centrul atenției la reunire » Ținute extravagante alese de „tricolori”